Agresívni hoaxeri po Bratislave demonštrujú aj na internete

Agresívni hoaxeri po Bratislave demonštrujú aj na internete

Slovensko zažíva druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu sa počas víkendu uskutočnila demonštrácia proti epidemiologickým opatreniam, ako aj proti samotnému premiérovi Igorovi Matovičovi. Po tom, ako sa polícií podarilo rozohnať dav, sa podporovatelia a účastníci presunuli do online priestoru.

Populárne stránky, často šíriace konšpiračný obsah, prirovnávali postupy polície k bieloruským protestom, hovorili o policajnej brutalite, či popieraní práva na protest.

Podobný obsah zdieľali najmä členovia parlamentnej strany Kotlebovci-ĽSNS Milan Mazurek, či europoslanec Milan Uhrík, ktorí sa samotnej demonštrácie osobne zúčastnili. Pod ich príspevkami sa hromadili komentáre kritizujúce postup polície, ale aj konšpirácie o zapredaným médiách, ktoré sa snažia tento protest očierniť.

Ako informoval Denník N, zhromaždenie začalo na bratislavskej hlavnej stanici. Išlo najmä o futbalových fanúšikov ultras, ktorí sa postupne, za prítomnosti polície, presunuli pred Úrad vlády SR. K futbalovým fanúšikom sa neskôr pridali prívrženci a podporovatelia ĽSNS.

Protest bol neohlásený a konal sa počas núdzového stavu, kedy platí zákaz zhromažďovania sa nad šesť osôb. Navyše, mnohí z účastníkov sa nesprávali podľa aktuálnych epidemiologických opatrení, a teda nedodržiavali dostatočný odstup, či nemali správne nasadené rúško.

Niektorí účastníci demonštrácie vykrikovali vulgárne heslá na adresu premiéra Matoviča. Postupne pridali hádzanie svetlíc, delobuchov, ničenie majetku a pod. Po neutíchajúcich nepokojoch a niekoľkých výzvach polícia zasiahla použitím slzného plynu a vodného dela.

Demonštrácia sa presunula do „online priestoru“

Na sociálnych sieťach sa medzičasom rozšírili príspevky podporujúce zhromaždenie, či odsudzujúce konanie polície.

Stránky členov ĽSNS, populárneho konšpiračného mesačníka Zem a Vek, ako aj iných často pro-kremeľských informačných zdrojov sa plnili príspevkami o porušovaní práva protestovať, či o neoprávnenom zásahu polície.

Počas protestu bola veľmi aktívna facebooková stránka „Prečo média mlčia“, s takmer 18 tisíc fanúšikmi, ktorá už dlhodobo prekrúca fakty a bagatelizuje aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Na jej stránke vyzýva ľudí, aby bojovali proti novým nariadeniam vlády a vyzývala tiež k účasti na víkendovom proteste. Medzi ich tradičné príspevky patria aj konšpirácie o zapredaných médiách.

Polícia Slovenskej republiky upozornila aj na hoax, ktorý šírila táto stránka. Išlo o fotografiu, ktorá mala byť dôkazom, že na proteste sa zúčastnili tisíce ľudí. Fotografia však pochádzala z roku 2018 z protestov Za slušné Slovensko.

Europoslanec Milan Uhrík na svojej facebookovej stránke prirovnával bratislavský protest k situácií v Bielorusku. Na rozdiel od Bieloruska však na Slovensku neprotestovali „pro-západne orientovaní“ občania, a preto sú vykresľovaní médiami ako výtržníci.

Pre úplnosť, v Bielorusku pokojne protestujú ľudia proti zmanipulovaným voľbám a skutočnej policajnej brutalite a svojvôli, keď ešte pred voľbami viacerých politikov režim Alexandra Lukašenka preventívne zatkol, aby nemohli kandidovať.

Na údajnú nestrannosť médií poukázal aj jeho stranícky kolega Milan Mazurek. Svoje príspevky ešte obohatili o to, že každý má právo odporovať a protestovať.

Kritika postupu polície

Bezprostredne po zásahu polície sa na sociálnych sieťach objavili príspevky kritizujúce jej postup. Okrem kritiky z neprimeraného zásahu sa objavili aj názory, že polícia mala reagovať skôr.

Konšpiračný mesačník Zem a Vek zdieľal článok, v ktorom hovorí, že polícia použila vodné delá, či slzný plyn bez predošlého upozornenia. Podobnú rétoriku mali aj už zmienené facebookové stránky.

Polícia Slovenskej republika však na svojej oficiálnej stránke zverejnila stanovisko, podľa ktorého „zúčastnené osoby aj napriek opakovaným výzvam polície na upustenie od protiprávneho konania použili zápalnú pyrotechniku, ktorou sa dokonca zranili navzájom.“ Z miesta existujú aj viaceré videá. Ich zhliadnutie je možné tu.

Navyše, Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave na svojej stránke deň pred zhromaždením upozorňovalo o pripravovaných opatreniach počas zhromaždenia. „S občanmi, ktorí sa rozhodnú aj napriek týmto okolnostiam zhromaždenia zúčastniť, budú komunikovať policajti Antikonfliktného tímu Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave,“ dodalo.