Ako bol útok vo Švédsku zneužitý na propagandu

Ako bol útok vo Švédsku zneužitý na propagandu

Piatkový útok v centre Štokholmu spustil na sociálnych dieťach vlnu dezinformácií. Kristofer Ahlström, komentátor švédskeho denníka Dagens Nyheter, sa vo svojom poslednom článku venoval chybným obrázkom a informáciám na internete. Niektoré z nich boli úmyselne zavádzajúce.

Na internete sa objavilo reprofoto z televízie SVT, ktoré zachytáva rozhovor s kňazom zo švédskej cirkvi. Na obrázok bol pridaný citát pripisovaný tomuto kňazovi: “Musíme byť schopní odpustiť tento druh hrozných činov.” Túto fotografiu rozšíril na Twitteri aj tajomník strany švédskych demokratov Richard Jomshof s komentárom “Nie, nemusíme”. Táto strana sa označuje za sociálnych konzervatívcov, no charakteristické sú pre ňu krajne pravicové, národno-konzervatívne a anti-imigračné názory. Korene strany siahajú k Švédskemu fašizmu, v 80. rokoch bola členom hnutia bielej nadradenosti.

Švédska cirkev tento citát poprela prostredníctvom svojho oficiálneho účtu na Twitteri slovami: “Citát, ktorý je pri fotografii, je falošný. Kňaz, ktorý sa zúčastnil rozhovoru to nepovedal.” Jomshof neskôr tento príspevok zo svojho Twitteru vymazal, no v tom čase ho už zdieľalo 300 a ‘lajkovalo’ 650 ľudí.

Ďalší obrázok, ktorý sa rozšíril sociálnymi sieťami, znázorňuje ženu v hidžábe prechádzajúcu sa na mieste útoku popri zakrytých obetiach na ulici Drottninggatan. Žena však na mieste činu nebola, bola vystrihnutá z obrázku útoku pri Westminsterskom paláci v Londýne z 22. marca.

Na internete sa tiež objavil článok s titulkom „Toto je obrázok človeka podozrivého z teroristického útoku“ a s fotografiou 38-ročného muža s jeho menom. Polícia však zatkla iného, 39-ročného muža, ktorý s ním nemá nič spoločné. Krivo obvinený 38-ročný muž pre Metro site Viral inspector povedal: “Musel som zrušiť všetky svoje účty na sociálnych sieťach, ľudia na mňa nadávajú a plánujú popraviť mňa i moju rodinu. Bojím sa poslať deti do školy.”

Politics Facts, mediálna platforma, ktorá sa sama označuje za bojovníka proti nespravodlivosti, klamstvu a hlúpostiam, na Facebooku napísala: “Svedkovia teroristického útoku v Štokholme: ‘Traja muži vyskočili z vozidla, začali strieľať a pokúsili sa pobodať ľudí nožíkom’. Ako je možné, že švédske médiá nám dávajú úplne iné informácie o útoku?” Táto informácia nebola nikým potvrdená, no správa bola v nedeľu ešte stále na Facebooku. Rovnaká platforma tiež rozšírila aj obrázok okoloidúceho malého chlapca, ktorý sa v pozadí pre kameru usmial a ukázal dva palce hore. Text pod fotografiou tvrdí, že moslimovia tento útok oslavujú.