Ako Sputnik zaujato píše o francúzskych voľbách

Ako Sputnik zaujato píše o francúzskych voľbách

Ruský portál Sputnik vo francúzskej verzii zvláštnym spôsobom informuje o prezidentskej predvolebnej kampani vo Francúzsku. Nasledovné zistenia sú z celého marca tohto roku. Tendencia Sputniku je očividná – jasné uprednostňovanie správ o Françoisovi Fillonovi a Marine Le Penovej, ktorí majú blízko k Rusku, naopak, zaujaté, tendenčné, niekedy až dehonestujúce či zosmiešňujúce správy o Emmanuelovi Macronovi.

Mimochodom, Sputnik sa verejne sťažuje, že Macron mu odmietol poskytnúť rozhovor, čo je pochopiteľné z jeho strany, keďže sa stal terčom Sputnika. Margarita Simonianová, šéfredaktorka francúzskej verzie Sputnika a Russia Today, poskytla rozhovor novinám La Croix, v ktorom tvrdí, že nepublikujú žiadne „fake news“. Ešte sa posťažovala, že vo Francúzsku sa vedie kampaň proti Sputniku a Russia Today, pričom sa jej nepáči, že francúzske médiá ,,ignorujú dezinformácie zacielené proti Sputniku a Russia Today, čo nie je objektívne“. Mienkotvorným médiám vo Francúzsku doslova odkázala toto: ,,Vašim poslaním je dokázať vašim čitateľom, že Sputnik a Russia Today sú proti Emmanuelovi Macronovi, kým my robíme len to, že preberáme to, čo píše francúzska tlač.“

,,Protimacronovský slovník“ Sputniku trvá dlhší čas. Napríklad už vo februári tohto roku, keď Macronov volebný štáb začal vyčítať Sputniku a Russia Today, že sú proti nemu účelovo zamerané. Sputnik sa čudoval, že Macron zvolil taký tón, keď vlani hovoril o potrebe dialógu s Ruskom a privítal by zrušenie sankcií zo strany EÚ. Vynechané však bolo to, že to spomenul pri jasnej podmienke, aby sa kompletne splnili dohody z Minsku. Sputnik dal vo februári napríklad ešte najavo, že sa nádeja, že Macron v podstate príde k rozumu, keď ho podporil centrista François Bayrou – Sputnik si pomohol barličkou, že Bayrou hovorieva, že s Ruskom treba spoločne bojovať proti teroristickej organizácii Islamský štát. Sputnik zároveň naznačil, že Bayrou je vypočítavý – že za odmenu by ho Macron vymenoval za nového premiéra.

1. marec: O prvom veľkom mítingu Macrona Sputnik neinformoval vecne, čiže čo konkrétne Macron hovoril, ale priklonil sa k satire: Prevzal z internetu koláže Macrona (napríklad jeho hlava v rukách basketbalistov, čiže hlava ako lopta). Súviselo to s tým, že Macron vykrikoval oduševnene na mítingu. Sputnik ho prezentoval ako obyčajného krikľúňa, čo sa chce dostať do Elyzejského paláca. Zjavná snaha navodiť u čitateľov dojem, že je to takpovediac len „hulákajúci hlupáčik“. Ten istý deň ešte Sputnik uverejnil krátku správu, ako neprajník na farmárskom trhu hodil Macronovi na hlavu vajíčko a pripomenul, že to zažil už raz vlani ešte ako minister hospodárstva.

2. marec: Sputnik dáva krátku správu, že Macron na tlačovke povedal, že je za dialóg s Ruskom a zrušenie sankcií, ak sa budú plniť dohody z Minsku; Sputnik upozornil, že Macron stále nezverejnil svoj volebný program.

Súhrn ďalších dátumov po 2. marci – sumár je tento: Neopodstatnená kauza podozrenie, že Macron ešte ako minister v USA použil 385-tisíc eur zhruba na akciu v americkom hoteli, kde boli start-upisti, boli tam aj špičky z oblasti moderných technológií, o čo sa usiluje on, aby Francúzsko bolo technologicky vyspelou krajinou (takpovediac väčšie HDP vďaka mozgom). Sputnik si kládol otázku, prečo je len hon na Fillona kvôli fiktívnemu zamestnávaniu manželky ako parlamentnej asistentky, ale kauze Macrona sa nevenuje primeraná pozornosť (v skutočnosti to, čo sa vyčítalo Macronovi, nebola žiadna aféra).

7. marec: Sputnik publikuje analýzu s titulkom „Kto musí kanibalizovať Fillona kvôli víťazstvu?“. Zdôrazňuje sa, že povojnové Francúzsko zažilo už oveľa horšie politicko-finančné škandály, ako je kauza Fillonovho fiktívneho zamestnávania manželky a ešte aj jeho detí. Zároveň zaznieva výčitka, že sa útočí proti rodinným príslušníkom Fillona. Text sa opiera o názory málo známeho politológa Guillauma Bernarda, ktorý vyhlásil, že „v druhom kole by bol Fillon nebezpečnejší súper pre Le Penovú, ako by bol Macron“.

8. marec: Sputnik publikuje text francúzskeho spisovateľa Nicolasa Bonnaia, o ktorom je známe, že je veľký obdivovateľ Ruska. Je to konšpiračno-nenávistný komentár s titulkom „Smerom k oligarchickému štátnemu prevratu vo Francúzsku?“, čím sa myslí na kandidatúru Macrona. Bonnai ho v úvode textu doslova označil za „kandidáta magického trojuholníka Rothschild-Drahi-Soros“. Urobil „preklep“, keďže myslel Draghiho ako šéfa Európskej centrálnej banky (ECB). Tvrdí, že ,,systém sa stáva tyranský a chcel by zatvoriť do basy každého, kto nečíta Le Monde“. Bannai ďalej píše, že „NATO, ECB, Brusel chcú vnútiť Macrona“. Text je postavený tak, že Macron je kandidát zlých bohatých ľudí, pričom Sputnik si dal ešte námahu, aby uprostred článku dal odkaz (zjavne v narážke na titulok Bannaiovho príspevku) na text s titulkom „Hitler a korene neototality“). Zakrátko Bannai má na Sputniku ďalší text „o nadvláde Nemecka v EÚ“, pričom tvrdí, že Berlín ešte aj diktuje, že treba voliť Macrona za prezidenta. Prvý príspevok Bonnaia sa už dnes na webe nenachádza.

9. marec: Sputnik oznamuje, že Macron prvý raz predbehol Le Penovú – tak, že by v prvom kole získal viac hlasov ako ona, ale v krátkom texte upozornil, že „ešte nič nie je rozhodnuté…“. Text, podobne ako mnohé o prieskumoch, sa vyhýba výsledku ankety, že v druhom kole by Macron jednoznačne vyhral nad Le Penovou, čo je už dlhodobý trend.

9. marec: Sputnik má titulok o najnovšom prieskume „Fillon by porazil Le Penovú, keby postúpil do druhého kola“. Zmienka o tom, že Macron by nad ňou vyhral ešte s vyšším rozdielom, sa nachádza až v piatom odseku textu.

11. marec: Sputnik má analýzu, v ktorej cítiť jasné alebo skryté dve posolstvá: Keďže Macrona začali podporovať alebo istotne podporia nejakí socialisti, vzniká riziko, že by po voľbách vznikla vláda podobná súčasnej, čiže veľmi neobľúbenej, a tí, čo sa postavili za Macrona, to robia z politickej vypočítavosti iba preto, aby sa udržali vo funkciách.

14. marec: Sputnik preberá časť vystúpenia novinára Franza-Oliviera Giesberta z rozhlasovej stanice Europe 1. Rozčuľuje sa, že Le Monde má „macronovskú líniu“, že celá redakcia na želanie majiteľa novín presadzuje Macrona, čím porušuje novinársku nezávislosť.

17. marec: Sputnik dáva priestor novinárovi Gillesovi Gaetnerovi, ktorý tvrdí, že Macron je skôr filmová hviezda než politik. Naznačuje, že jeho politickú hviezdu vyrobili iba médiá, čo „neznamená ešte, že ho médiá zvolia za prezidenta“. Rovnaký deň Sputnik informuje, že podľa jedného prieskumu nadpolovičná väčšina opýtaných vidí Macrona ako človeka, čo rozdeľuje Francúzsko a neželá si ho za prezidenta,

20. marec: Sputnik publikuje text Jacquesa Sapira (ekonóm, ktorý je za opustenie eura a vlani ho zvolili za zahraničného člena Ruskej akadémie vied). Macrona označil za kandidáta bez názorov, bez programu. Opisuje ho tak, že keby sa stal prezidentom, bude pokračovať všetko zlé, čo so sebou nesie éra dosluhujúceho prezidenta Françoisa Hollanda.

21. marec: Sputnik publikuje text spolupracovníčky Gaelle Nicolleovej. Jej text má titulok „Macron a medzinárodná politika: potemkinovské dediny“. Text cituje dvoch politológov (v podstate bezvýznamných, pričom o jednom je známe, že obdivuje krajnú pravicu) s tým, že posolstvo je toto: Macron je muž bez vízie, je vágny, nevie, ako správne postupovať v zahraničnej politike. Na Blízkom východe by postupoval ako amatér.

26. marec: Sputnik informuje o volebnom mítingu Le Penovej (podobne to robieva o akciách Fillona, ale čo už ponúka Macron a podobne, tomu sa úplne vyhýba…, zvlášť Sputniku padá do oka, keď Le Penová hovorí, že Európsku úniu doslova čaká smrť…): ,,Le Penová označila Macrona za Jeana-Clauda Van Damma politiky“ – tak znie titulok a cituje ju v zvýraznenom písme: ,,Vo všeobecnosti nerozumieť, čo Macron hovorí, a keď je mu rozumieť, je to znepokojujúce.“

27. marec: Sputnik si uťahuje z Macrona, ktorý Francúzsku Guyanu označil za ostrov.