Andrej Danko nedávno považoval Orbána za diktátora, dnes ho obdivuje

Andrej Danko nedávno považoval Orbána za diktátora, dnes ho obdivuje

Predseda SNS úplne otočil názor na demokraciu a maďarského  premiéra.

Predseda parlamentu Andrej Danko otvorene kritizuje Európsku úniu a verejne obdivuje režim Viktora Orbána v Maďarsku. Nie vždy však bol jeho postoj taký vyhranený.

„Len priateľstvo, porozumenie, láska a vzájomná úcta zachránia EÚ a zabránia takým udalostiam, ako bol brexit,“ vyhlásil Andrej Danko v roku 2012, keď navonok vystupoval ako proeurópsky politik, ktorý je za to, aby Európska únia mala vo vybraných oblastiach dominanciu.

V tom istom čase označil Viktora Orbána za diktátora: „Myslím si, že by to mala byť oblasť práva, oblasť volieb, aby si lídri niektorých krajín, poviem to rovno – diktátori ako napríklad Viktor Orbán, nemohli meniť ústavu a volebné zákony podľa svojich mocenských predstáv.“

Dnes sa však situácia zmenila. Andrej Danko začal vystupovať protieurópsky, stal sa Orbánovým obdivovateľom a začal rečniť v ruskej Štátnej dume.

Cez víkend európskych lídrov v televízii nazval panákmi. „Nikto z Bruselu, títo namyslení panáci, ako sú Juncker a ďalší, sa tu nebudú rozhadzovať a nebudú trestať východné štáty. Verím, že po voľbách do europarlamentu prídu noví ľudia do vedenia EÚ.“ Jeho výrok patril predovšetkým Európskej komisii, ktorá kritizuje porušovanie demokratických princípov v európskych štátoch. Komisia už dokonca začala konanie proti Poľsku kvôli reforme súdnictva. Tá by mala za následok ovládnutie Najvyššieho súdu vládnucou stranou. Rovnako bude zrejme komisia postupovať aj v prípade Maďarska.

Maďarská vláda dnes v krajine obmedzuje demokratické a liberálne princípy. Sloboda slova je v krajine výrazne obmedzená. Opozičné denníky sa takmer vytratili, regionálne noviny a rozhlas sú ovládané vládnym Fideszom. Premiér Orbán vystupuje populisticky, je odporcom Európskej únie a prijímania migrantov. V krajine je vysoký stupeň korupcie a najbohatšími ľuďmi sú oligarchovia blízki Orbánovi. Maďarsku dnes patrí predposledné miesto v rebríčku slobode médií v Európe. Práve tento štýl vládnutia náš predseda parlamentu Andrej Danko obdivuje.

V poslednom televíznom rozhovore Danko jasne vyjadril aj svoj postoj k demokracii. „Demokracia je síce dobrá, ale na konci dňa musí niekto povedať, kto má poslúchať a kto má robiť. Aká demokracia? Každý tu donekonečna kotkodáka a kto bude potom pracovať a kto bude riadiť a rozhodovať?“ Je vidieť, že aj v tejto otázke sa názor predsedu parlamentu zmenil. Tak ako v roku 2012 kritizoval akúkoľvek formu diktatúry, dnes sa z neho stáva jej obdivovateľ a ako sám povedal: „Ja sa hlásim k pevnejšej ruke vládnutia v štáte.“

Predseda parlamentu Andrej Danko sa tiež netají sympatiami k Rusku. Počas svojho prejavuje v Štátnej dume vyzdvihol schopnosť Ruska “riešiť problémy korektným dialógom”. Za svoj výstup bol kritizovaný aj slovenským ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.