Antivaxeri utekajú pred pravidlami na Instagram, kde však Facebook tiež nestíha

Antivaxeri utekajú pred pravidlami na Instagram, kde však Facebook tiež nestíha

Facebook síce sprísňuje pravidlá pre klamárov a hoaxerov, no v ich samotnom vymáhaní pôsobí skôr ako nevidiaci lukostrelec na kolotočoch. Dáta totiž ukazujú veľmi nízku úspešnosť zásahu proti klamárom. Okrem toho, mnohé, už odstránené stránky a skupiny sa premiestnili na Instagram. Ten síce tiež vlastní Facebook, ale pravidlá sa tam menia ešte pomalšie.

Podľa nových pravidiel avizovaných na začiatku decembra všetok obsah, ktorý nepravdivo informuje o vakcínach proti COVID-19 bude odstránený hneď potom, ako ich odhalia odborníci na verejné zdravie. 

Facebook tiež dodal, že bude odstraňovať všetky príspevky hovoriace o mikročipoch alebo čokoľvek inom, čo nie je v oficiálnom zozname zložiek vakcín.

Predtým bolo dezinformáciám o očkovacích látkach zamedzené iba ich ďalšie šírenie tým, že boli menej „viditeľné“ pre užívateľov. Podľa nových pravidiel by ich mali rovno mazať.

Spoločnosť Facebook uviedla, že v období od marca do októbra 2020 odstránila z Facebooku a Instagramu viac ako 12 miliónov príspevkov s nepravdivými informáciami o vakcínach, či víruse, nakoľko existovala hrozba z možného poškodenia zdravia. Za rovnaké obdobie, v spolupráci s fact-checkermi, označili ďalších 167 miliónov príspevkov ako nepravdivé.

V novembri minulého roka Facebook zrušil dokonca antivaxerskú skupinu s názvom „Stop Mandatory Vaccination/Vaccine Free Parenting“, ktorá mala približne 200 tisíc užívateľov. 

Britský denník The Guardian, opierajúci sa o vyjadrenia odborníkov na dezinformácie, však uvádza, že mnohé z najväčší facebookových účtov dlhodobo zdieľajúce nepravdivé informácie o vakcínach a tešiace sa značnej popularite stále na platforme pôsobia. Na druhej strane mnoho antivaxerov, ktorých Facebook odstránil, sa presunulo na Facebookom vlastnenú sociálnu sieť Instagram, kde vo svojej činnosti naďalej pokračujú.

Medzi populárnymi antivaxermi, ktorí zmenili svoje pôsobenie po tom, ako Facebook ich účty minulý rok zrušil je aj známy britský antivaxer a konšpirátor David Icke, či americký antivaxerský aktivista Sherri Tenpenny. 

Konšpirátor a antisemita David Icke je mimo iné známy napríklad šírením klamstiev o koronavíruse, ktorého pôvodcami podľa jeho slov môžu byť Židia, či za ich šírenie môžu 5G siete. Jeho popularita na Instagrame je v porovnaní s Facebookom nižšia, avšak v žiadnom prípade nezanedbateľná. Jeho účet sleduje vyše 200 tisíc užívateľov.

Anglo-americká nezisková organizácia Centrum boja proti digitálnej nenávisti (CCDH) vyzýva k ešte razantnejšiemu postupu. Vo svojej správe uvádza, že z 334 príspevkov, či skupín, ktoré Facebooku nahlásila, bola odstránená iba štvrtina.

Britský The Guardian ďalej konštatuje, že minulý rok antivaxerské hnutie zaznamenalo najvyšší nárast podporovateľov. Obsah nabádajúci k neočkovaniu sa šíri najmä v súkromných skupinách na Facebooku. 

Podľa údajov analýzy vypracovanej zmieneným Centrom pre boj proti digitálnej nenávisti zaznamenali sociálne siete od roku 2019 vyše desať miliónov nových sledovateľov. Instagram zaznamenal navyše približne štyri milióny a Facebook jeden milión užívateľov. 

Dlhodobá kritika sociálnych sietí 

Facebook dlhodobo čelí kritike za slabý postoj a pomalé reakcie voči redukovaniu dezinformácií na svojej sieti. Samotný zakladateľ Mark Zuckerberger sa viackrát v minulosti vyjadril, že „nechce byť arbitrom pravdy“ toho, čo sa na stránke zverejní.

V júni 2020 bola publikovaná správa, podľa ktorej až 90% nahlásených príspevkov týkajúcich sa koronavírusu zostalo naďalej on-line. 

Slabú efektívnosť dokazuje aj analýza z dielne Oxford Internet Institute, podľa ktorej fact-checkeri na Facebooku odchytili menej ako 1% videí, ktoré šírili dezinformácie o koronavíruse. 

Pomocou nejasných algoritmov majú dokonca polarizujúci obsah používateľom ponúkať práve za účelom vyššej aktivity na sieti, a teda možnosti ponúknuť väčšie množstvo reklám.