Australisn’t: Ako sa bláznivý vtip o Austrálii stal súčasťou konšpiračnej teórie

Australisn’t: Ako sa bláznivý vtip o Austrálii stal súčasťou konšpiračnej teórie

Ak ste si doteraz mysleli, že Austrália je skutočná, príšerne ste sa mýlili. Aspoň to tvrdia niektorí zástancovia teórie plochej Zeme.

Austrália je najmenším svetadielom a zároveň jedným zo štátov Commonwealthu, ktorý sa nachádza na pomedzí Indického a Tichého oceánu. Hlavným mestom je Canberra a počet obyvateľov je približne 24 miliónov. Jej typickými symbolmi sú koala či kengura.

Toľko k poznatkom, ktoré majú o Austrálii už žiaci základných škôl. Lenže podľa tvrdení prívržencov teórie o plochej Zemi je existencia Austrálie najväčším hoaxom v histórii ľudstva. Správa sa na internete objavila už dávnejšie, keď ju po prvý raz zverejnila Flat Earth Society, no približne od roku 2006 až do súčasnosti ostala takmer nepovšimnutá.

Prečo by si teda niekto vymýšľal existenciu celého jedného svetadiela? Dôvod je jednoduchý. Všetko vysvetlila Shelley Florydová vo svojom príspevku na Facebooku z 21. marca 2017:

„Austrália nie je skutočná. Je to hoax, ktorý nás má donútiť uveriť, že Británia presunula svojich kriminálnikov na iné miesto. V skutočnosti boli všetci títo kriminálnici zhodení z lodí do vody a utopili sa ešte skôr, než mohli znovu uvidieť pevninu. Je to zásterka pre jednu z najväčších masových vrážd v histórii, ktorú zapríčinila jedna z najprominentnejších ríš. (…) V priebehu 80 rokov malo byť údajne 162 000 ľudí transportovaných do imaginárnej krajiny, a teraz sú všetci už dávno mŕtvi. Do zasľúbenej krajiny sa nikdy nedostali.“

V rovnakom statuse Shelley ponúka aj vysvetlenie, ako sme boli všetci oklamaní. Podľa nej sú všetky dôkazy o existencii Austrálie dobre premysleným klamstvom. To, že máte austrálskych priateľov, tiež nie je žiadnym dôkazom. Sú to všetko herci alebo počítačom vytvorené osoby, ktoré sú súčasťou celého scenára.

Ak ste dokonca už Austráliu navštívili, opäť ste sa stali obeťou klamstva. Všetci piloti lietadiel sú totiž súčasťou celého komplotu a namiesto do Austrálie ľudí dovezú na okolité ostrovy alebo do niektorých častí Južnej Ameriky, kde už na turistov čakajú najatí herci, ktorí predstierajú, že sú Austrálčania.

Shelley v závere vyzvala ľudí, aby šírili túto správu do sveta, aby sa všetci mohli dozvedieť o krytí chladnej vraždy viac než stotisíc ľudí. Neskôr tiež zverejnila „skutočnú“ mapu sveta bez Austrálie. Doteraz však nie je jasné, či sa z jej strany išlo o žart alebo skutočné presvedčenie.

Po niekoľkých dňoch sa ukázalo, že zo strany autorky išlo o premyslený trolling a pôvodne si len chcela vystreliť zo svojho austrálskeho kamaráta.

Hoci bol status neskôr zmazaný, správa mala viac než 22-tisíc zdieľaní a ďalej sa šíri po internete, pričom sa objavila aj na stránkach ako Mashable, Newshub.co.nz, Askmen, Refinery29 a ďalších. Lenže informácia o tom, že išlo len o výmysel, sa šíri omnoho pomalšie a dodnes viacero webov uvádza, že nie je jasné, či išlo len o žart.

Konšpiračnú teóriu oživili po roku počas nedávnej konferencie prívržencov teórie plochej Zeme v Birminghame, ktorej sa zúčastnilo viac než 200 ľudí. Viaceré britské médiá o nej informovali aj v súvislosti s „austrálskou konšpiráciou“. Flat Earth Society však na Twitteri pripustila, že Austrália „s najväčšou pravdepodobnosťou existuje“.

Netreba snáď zdôrazňovať, že naozaj ide o bizarný výmysel, ktorý si však práve vďaka tomu získal fanúšikov po celom svete a urobil z Austrálie vďačný terč vtipov.