Boj s dezinformáciami pokračuje: obžaloba Rostasa, obmedzenie Slobodného vysielača a výhra nad českými Parlamentnými listami

Boj s dezinformáciami pokračuje: obžaloba Rostasa, obmedzenie Slobodného vysielača a výhra nad českými Parlamentnými listami

Posledné týždne zverejňujú média správy plné zvratov. V záplave informácií si preto mnohí z nás ani nevšimli ako pokračuje večný boj proti dezinformáciám. Prinášame teda zopár pozitívnych správ zo slovenskej aj českej scény.

Vo štvrtok 17. októbra podal prokurátor obžalobu na šéfredaktora časopisu Zem a vek Tibora Eliota Rostasa. Stíhajú ho pre zločin rozširovania extrémistických materiálov spolu s prečinom hanobenia národa a podnecovania k národnostnej nenávisti.

Rostasa obžalovali na základe článku Klin Židov medzi Slovanmi, ktorý uverejnil v roku 2017. V ňom citoval rôznehistorické osobnosti a ich z kontextu vytrhnuté negatívne hodnotenia židov. Z článku vyplývalo, že práve oni sú aj dnespôvodcom zlej spoločenskej situácie.

V rovnakom čase sa v Česku podarilo vyhrať súdny proces proti jednému zo šíriteľov nepravdivých informácií. Parlamentní listy požadovali od denníka Forum 24 ospravedlnenie za ich článok s názvom Problémem senátora Valenty není jen střet zájmů, ale ruská žumpa jménem Parlamentní listy.

V článku sa uvádzalo, že Parlamentní listy šíria dezinformácie a dávajú priestor názorom extrémistov. Denník ďalej uviedol, že český internetový portál patrí medzi hlavných rozvracačov českej spoločnosti.

Súd uznal, že tvrdenia Forum 24 sú založené na vecných tvrdeniach a žalobu Parlamentných listov zamietol. Tým vlastne priznal, že Parlamentní listy šíria klamstvá a sú prorusky orientované.

Boj s dezinformáciami však nepokračuje len v súdnych sieňach, ale aj na sociálnych sieťach. Facebook dočasne obmedzil stránku Slobodného vysielača, ktorý patrí medzi hlavných šíriteľov dezinformácií na Slovensku.

Statusy Slobodného vysielača na Facebooku sa nezobrazujú na nástenkách používateľov a dajú sa pozrieť až po návšteve stránky.

Dosah Slobodného vysielača sa tým výrazne obmedzil, jeho statusy majú momentálne minimum lajkov a komentárov. Opatrenie však potrvá iba do pondelka 21.10. do 17:24.