Britská polícia odhalila sieť falošných účtov, ktoré trollovali o otrávení Sergeja Skripaľa

Britská polícia odhalila sieť falošných účtov, ktoré trollovali o otrávení Sergeja Skripaľa

Vyše sedem miliónov ľudí si pozrelo dezinformácie, ktoré šírilo 2800 prokremeľských falošných účtov.

Podľa britských vyšetrovateľov stojí Rusko za masívnou dezinformačnou kampaňou, ktorá šírila konšpirácie a lži prostredníctvom tisícok falošných účtov na sociálnych sieťach bezprostredne po otrávení dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

Podľa dostupných informácií bolo do propagandisickej kampane zapojených približne 2800 internetových účtov. Lživé príspevky o pokuse o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v anglickom meste Salisbury si vďaka nim na sociálnych sieťach pozrelo až 7,5 milióna ľudí.

Hlavnou úlohou zdieľaných príspevkov malo byť vyvolanie pochybností o tvrdení britskej premiérky Theresy Mayovej, že za otrávenie Skripaľa je priamo zodpovedný Kremeľ. Trollovacie účty sa snažili aj o polarizovanie britskej spoločnosti.

„Po nedávnom útoku v Salisbury pozorujeme rozsiahlu dezinformačnú kampaň vedenú Ruskom,“ povedal člen britského vyšetrovacieho tímu pre The Times. Kampaň sa podľa neho začala ešte pred vyjadrením premiérky, že za útokom stojí Rusko.

Falošné automatické účty, ktoré šírili dezinformácie, sú naprogramované zdieľať vybraný obsah na sociálnych sieťach aj niekoľko stokrát za deň. Takéto účty neobsluhujú reálni ľudia v reálnom čase (ako je tomu v prípade trollovacích fariem), ale sú naprogramované s konkrétnym cieľom.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že za dezinformačnou kampaňou o útoku na Skripaľa bol približne so 70-percentnou pravdepodobnosťou práve tento typ účtov.

Okrem automatizovaných trollovacích účtov sa do kampane zapojili aj podozrivé prokremeľské účty obsluhované reálnymi ľuďmi, ktoré cielia podobný druh príspevkov na tých britských užívateľov, ktorí majú tendenciu uveriť konšpiráciám.