Česi vyvinuli antihoax plugin

Už samotný internetový prehliadač by mal vedieť rozoznať dôveryhodnú informáciu od hlúposti, či vysloveného výmyslu. Aspoň to si sľubujú tvorcovia nového pluginu.

Plugin vytvoril portál CZin.eu a CZin.sk v spolupráci s tímom okolo poslanca Tomáša Martínka zo strany Piráti. Stane sa doplnkom Kontrolawebu.pridat.eu pre Mozilla Firefox a Google Chrome.

Plugin má za úlohu upozorňovať užívateľa na stránky s dezinformačným alebo inak pochybným obsahom. Varovanie sa zobrazí v červenej lište v hornej časti obrazovky.

Za neseriózne weby sú považované tie, ktoré zaradil do svojho zoznamu web Konspiratori.sk. Spĺňať musia aspoň jedno z piatich kritérií. Patria medzi nich nerešpektovanie zásad novinárskej etiky alebo prítomnosť šarlatánskych, dezinformačných, konšpiračných či extrémistických a poplašných správ.

Plugin zároveň upozorňuje užívateľa, že sa nachádza na rizikovom webe podľa zoznamu Českej obchodnej inšpekcie.

V prípade, že bude stránka označená za konšpiračnú, je vhodné web buď opustiť alebo si všetky získané informácie overiť z iných relevantných zdrojov.

Nový plugin sa dá bezplatne stiahnuť a nainštalovať. Existuje aj slovenská verzia tohto pluginu, ktorá sa dá stiahnuť z tejto stránky.

ŽIADNE KOMENTÁRE