Česká BIS rozbila ruskú spravodajskú sieť

Česká BIS rozbila ruskú spravodajskú sieť

České tajné služby tvrdia, že Rusko sa snažilo z českého územia operovať aj v zahraničí.

Bezpečnostná informačná služba (BIS) a Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) tvrdia, že zastavili aktivity ruskej spravodajskej služby FSB v Česku.

V pondelok 21. októbra o tom informoval riaditeľ BIS Michal Koudelka na bezpečnostnej konferencii v českej poslaneckej snemovni. Aktivity ruskej spravodajskej služby mala platiť priamo Moskva a úlohu v nich zohrala ruská ambasáda v Prahe. Prostredníctvom rôznych serverov prebiehali útoky.

Podľa Koudelku mali tieto ruské aktivity presah aj mimo české hranice. „Sieť bola totálne rozbitá a zdecimovaná vďaka výbornej práci NCOZ. Vyšetrovanie ďalej pokračuje. Zabránili sme tejto aktivite z územia Českej republiky, ktorá bola súčasťou ďalšieho reťazca, ktorý Rusi využívali a pripravovali na využitie v iných krajinách Európy,“ uviedol.

Bližšie informácie neposkytol ani riaditeľ NCOZ Jiří Mazánek. „Tá kauza je stále v trestnom konaní, preto sa v tejto chvíli nemôžeme k podrobnostiam bližšie vyjadrovať,“ tvrdí.

Českému portálu iRozhlas sa podarilo získať vyjadrenie Ruskej ambasády. Účasť na aktivitách FSB popiera a tvrdí, že obvinenia nemajú “nič spoločné so skutočnosťou”.

Podľa riaditeľa BIS predstavujú ruské a čínske tajné služby hlavnú dlhodobú hrozbu pre Česko. V získavaní cenných informácií však majú tieto dve krajiny odlišné stratégie. Ruské spravodajské služby sa zameriavajú na ľudí z diplomatických a politických kruhov, Číňania zas pozývajú vedcov a politikov k sebe na konferencie. Tam na nich urobia dojem a vylákajú z nich dôležité informácie.

Aktivity zahraničných spravodajských služieb sú veľkou hrozbou aj pre Slovensko. Výročná správa SIS za rok 2018, o ktorej sme písali tu, zmieňuje hybridné hrozby na našom území. Tak ako aj u našich českých susedov, aj u nás sa spomína ruský a čínsky dezinformačný vplyv.

O ruských aktivitách sa v správe píše: “V SR Ruská federácia vyvíjala aktivity, ktoré boli primárne zamerané na udržiavanie sympatií slovenskej verejnosti voči Rusku, jeho kultúre a politike a na oslabenie síl otvorene skeptických či kritických voči Rusku. Ruská strana sa tiež usilovala vyvolať dojem pred vlastným domácim a aj zahraničným publikom, že SR je blízkym spojencom Ruska, ktorý ako člen NATO a EÚ rešpektuje a chápe ruské záujmy.”

Výročná správa spomína aj taktiky čínskej spravodajskej služby, ktoré sa nápadne zhodujú s tým, čo spomínal Koudelka: “Čínska vláda plánovala vytvorenie globálne zameraných think tankov, ktorých úlohou by bola prezentácia čínskeho pohľadu na aktuálne medzinárodné otázky, formovanie verejnej mienky a zber informácií.”

Dezinformácie a propaganda nie sú jediným destabilizačným prostriedkom Rusov a Číňanov. Správa SIS uvádza aj to, ako sa príslušníci ruských spravodajských služieb zvyčajne pod diplomatickým krytím pokúšali naverbovať Slovákov pôsobiacich na zaujímavých postoch. Išlo o ľudí pracujúcich v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany. Číňania zase chceli získať informácie z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.

Na českej konferencii vystúpil aj americký bezpečnostný expert James Van de Velde. Zdôraznil kybernetickú prevahu Ruska a Číny nad NATO. Tvrdí, že NATO sa zameriava na konvenčný boj, zatiaľ čo sa Rusi a Číňania priamemu konfliktu vyhýbajú. Ich stratégiou sú dezinformačné aktivity, ktoré majú za cieľ destabilizovať krajiny bez toho, aby ku konvenčnému konfliktu vôbec došlo.