Českí aj slovenskí agenti varujú: Pre Rusov robia zadarmo aktivisti a Číňania špehujú vysoké školy

Českí aj slovenskí agenti varujú: Pre Rusov robia zadarmo aktivisti a Číňania špehujú vysoké školy

Česká Bezpečnostná služba pred niekoľkými dňami zverejnila výročnú správu za rok 2019. Tá okrem iného varuje pred aktivitou čínskych a ruských spravodajských služieb, ktoré boli podľa nej najaktívnejšie. Rovnaké varovanie vydala aj Slovenská informačná služba.

Môžeme jednoznačne konštatovať, že ruské a čínske spravodajské služby sú u nás najaktívnejšie. Sú tu pravdaže aj ďalšie spravodajské služby, napríklad z Iránu či Severnej Kórey,“ uviedol na začiatku správy riaditeľ Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michal Koudelka.

Intenzita oboch zahraničných služieb je podobná. Rozdiel je v cieľoch. V prípade Ruska ide o destabilizáciu a rozklad protihráčov, naopak čínskym záujmom je zatiaľ angažovanosť v akademickej sfére. Podľa českej správy je cieľom Číny „vybudovať sinocentrickú globálnu komunitu, kde ostatné národy uznajú legitímnosť čínskych záujmov a priznajú Číne rešpekt, ktorý jej (podľa čínskej mienky) patrí.“

Ruskí agenti s maskou diplomacie

Ruskí spravodajskí dôstojníci zvyčajne krytí diplomatickými pasmi, sa zameriavali najmä na ruskú propagandu, pozitívny pohľad na Rusko, presadzovanie ruských zahranično-politických záujmov či postoj Kremľa.

Problémom odhaľovania ich činnosti je práve ich diplomatické krytie. Počet spravodajcov ostáva už niekoľko rokov rovnaký. „Dôvodom je, že ČR by síce v prípade podozrenia zo špionáže mohlo ruských diplomatov vyhostiť, no Rusko by s najväčšou pravdepodobnosťou reagovalo rovnako,“ píše TASR.

To sa napríklad stalo tento rok, keď Česko vyhostilo dvoch diplomatov pre kauzu údajnej ruskej hrozby českým komunálnym politikom jedom ricín. Moskva na to zareagovala vyhostením šéfky Českého centra a zástupkyňou riaditeľa Českého domu. Slovensko takisto v auguste vyhostilo troch ruských občanov, ktorí oficiálne pôsobili ako diplomati. Pritom sa potvrdilo, že boli v skutočnosti príslušníkmi ruských tajných služieb.

Proruskí plniči prianí

Podľa výročnej správy ruské ministerstvo zahraničných vecí už nepodporuje „rusofilov“ ako kedysi. Údajne nemalo riadiť ani agresívnu kampaň ruských podporovateľov proti zástupkyni ruskej menšiny v ČR Eugénii Číhalovej. Tej sa mali vyhrážať násilím, označovať ju za fašistku, či prirovnávať ku Hitlerovi.

Za rizikovú považuje BIS živelnú nátlakovú činnosť, pri ktorej stačí, že ruská štátna moc vysloví iba prianie, a tak inšpiruje k akcii. „Predstaviteľ ruskej štátnej moci dá najavo, čo si praje (čo môže byť posilnené súbežnými manipulatívnymi akciami v informačnom priestore) a proxy aktéri mimo štruktúru ruskej štátnej moci následne z vlastnej iniciatívy vykonajú aktivity v súlade s predpokladanou vôľou či prianím ruskej štátnej moci,“ uvádza.

Takíto proruskí aktivisti napríklad bojovali proti Prahe 6, ktorá odstránila sochu sovietskeho maršala Ivana Koneva. Po kritike od ruského veľvyslanectva sa do akcie zapojilo množstvo ľudí, ktorí udalosť využívali na vlastnú propagandu.

Čínski akademickí trolovia

Na území Česka využívali čínske spravodajské služby diplomatov, novinárov, akademikov aj sociálne siete. Spomenutí mali za úlohu šíriť čínsku propagandu a ovplyvňovať mediálny obsah v jej prospech: „Šírením pozitívnych článkov o ČĽR mali za cieľ nielen budovať čínskym aktivitám naklonené prostredie a otvárať dvere pre čínsku expanziu, ale súčasne malo pôsobiť na čínskych čitateľov.“

Okrem publikovania propagandistických textov v čínskych médiách, ktoré sa vydávali ako český názor, zasiahli intenzívnu angažovanosť aj v akademickej sfére. Českí akademici dostávali pozvánky na školenia a konferencie riadené Čínou.

Odhaliť čínskych agentov ukrývajúcich sa pod maskou akademikov je pritom zložité. „Osoby s väzbou na spravodajské služby Číny väčšinou bývajú skúsenými bádateľmi pod záštitou významných inštitúcií,“ píšu v kontrarozviedke.

Bludári zvyšujú aktivitu

V Česku sa snažia dezinformačné médiá tváriť ako nezávislé či alternatívne. Pri voľbách do Európskeho parlamentu BIS evidovala snahy o nelegitímne ovplyvňovanie výsledkov, a to hlavne antimigračnou či protiúnijnou politikou. Všeobecne sa mediálnym priestorom šírila agenda proti NATO, za vysúpenie z EÚ či tiež konšpiračná kampaň proti Ukrajine.

Slovenská scéna ako cez kopirák

Rovnaká kampaň vznikala v priebehu minulého roka aj na Slovensku. V hodnotiacej správe SIS sa zahraniční aktéri zameriavali „na ovplyvnenie elít, odbornej verejnosti a obyvateľstva so zámerom vyvolávať nedôveru v uvedené medzinárodné organizácie a spochybňovať ochotu spojencov napĺňať záväzok solidarity vyplývajúci z členstva v týchto organizáciách.

Tak, ako v predošlom období, ruská propaganda využívala proruských sympatizantov, „ktorí z vlastného presvedčenia nekriticky preberali a ďalej šírili tieto posolstvá.“

Najväčšiu aktivitu u nás mali práve ruské zdroje, ktoré následne šírili proruské organizácie, skupiny na sociálnych sieťach, ruské spravodajské médiá či alternatívne médiá. Inak to nebolo ani v prípade Číny, ktorá tak ako aj u našich susedov, aj na našom území ovplyvňovala verejnú i odbornú mienku na vytváranie pozitívneho obrazu ČĽR.

Bolo zaznamenané využívanie čínskej diaspóry a lokálnych médií na propagandistické účely. Osobitným rizikovým aspektom čínskych propagandistických aktivít bolo ich úzke prepojenie na čínske spravodajské služby,“ píše SIS.

Dôležitú rolu zohrala dezinformačná scéna aj pri prezidentských voľbách. „Na oslovenie voličov hlavní predstavitelia pravicovo-extrémistickej (PEX) scény opätovne poukazovali na problémy spolunažívania majoritného obyvateľstva s rómskou minoritou, kritizovali postoje a aktivity EÚ vrátane jej migračnej politiky. Často používanou témou bola aj kritika práv komunity lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb (LGBTI),“ informuje informačná služba.

SIS si podobne ako česká BIS všíma aj pôsobenie čínskych spravodajských služieb, ktoré tiež majú v oblasti strednej Európy svoje záujmy. Podľa nich sa aktivity čínskych spravodajských služieb zameriavali najmä na získavanie informácií z informačných a telekomunikačných technológií.

Ruské aj čínske spoločnosti sa v Česku usilujú o získanie zákazky na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany. Gigant Huawei zase lobuje za to, aby na západe mohla budovať mobilnú sieť piatej generácie. Huawei vystupoval aj ako generálny sponzor bezpečnostnej konferencie Globsec.