Českom a Slovenskom sa opäť prehnala falošná správa o invázii migrantov

Českom a Slovenskom sa opäť prehnala falošná správa o invázii migrantov

Nástupište železničnej stanice v Prahe plné migrantov. Aj takto môže vyzerať ,,realita“.

Pred pár dňami sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, na ktorom vraj boli stovky migrantov, ktorých tajne priviezli z Nemecka do Prahy. Za krátky čas ho zdieľalo približne 9-tisíc ľudí. A nikto z nich si nevšimol, že video v skutočnosti nemohlo vzniknúť v Českej republike.

Zdroj: Denník N

Pôvod videa sa pritom dá odhaliť pomerne jednoducho. Na zábere jasne vidieť anglické nápisy, z čoho je zrejmé, že nepochádzajú z Česka, ale z inej krajiny, konkrétne z anglického Brightonu. Masarykova stanica v Prahe navyše vyzerá inak ako tá na videu.

 

Zdroj: Denník N

Hoax o migrantoch v Prahe zasiahol nielen českých užívateľov. Zdieľali ho aj Slováci, niekoľkokrát aj v kotlebovskej skupine Slovenský národ, ktorá má okolo 40-tisíc členov.

Podľa Denníka N video na Facebook umiestnil Josef Vyskočil v skupine ,,Cítim sa podvedený Václavom Havlom“ v nedeľu. Odtiaľ sa video šírilo ďalej až do pondelkového rána, keď Facebook po trinástich hodinách video zablokoval.

Je možné, že užívateľ Josef Vyskočil video zverejnil z recesie a chcel sledovať, aké reakcie vyvolá. Redakcia Denníka N sa s ním pokúšala spojiť prostredníctvom Facebooku. Na správy nereagoval a jeho účet následne administrátori sociálnej siete zablokovali.

To, že sa video začalo na sociálnych sieťach šíriť tak rýchlo a práve v tomto čase, nie je podľa Jonáša Syrovátka z Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií prekvapivé. Minulý týždeň sa totiž uskutočnil samit EÚ a jeho hlavnou témou bola práve migrácia. Po samite sa navyše objavili rôzne rozporuplné správy, podľa ktorých Česká republika súhlasila, že prevezme migrantov z Nemecka. Toto tvrdenie však vzápätí český premiér Andrej Babiš poprel.

Podobná dezinformácia nie je u našich susedov žiadnou novinkou. Podobná falošná správa sa objavila už v roku 2015, keď migračná kríza vrcholila. Do obehu sa vtedy dostala fotografia osobného vlaku plného migrantov, ktorý vraj dorazil na stanicu v Chebe.

Zdroj: Denník N

V skutočnosti išlo o fotomontáž, ktorej autor jednoducho na fotku českého vlaku prilepil ,,migrantov“ z fotografie, ktorá vznikla v indonézskom hlavnom meste Jakarta.

Ani na začiatku roka 2018 nebola núdza o dezinformácie o migrantoch. Vtedy hoax šíril senátor za Ústecký kraj Jaroslav Doubrava. Tvrdil, že do Prahy pravidelne z Mníchova prichádzajú autobusy plné migrantov. České Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám jeho tvrdenia odmietlo. Senátor Doubrava však nie je v šírení dezinformácií nováčikom. Ešte v roku 2016 prišiel s vymysleným príbehom o dvoch českých dievčatách, ktoré znásilnili utečenci. Aj vtedy Polícia ČR informáciu poprela a označila za hoax.

Šírenie dezinformácií s utečeneckou tematikou teda nie je neobvyklé. Napriek tomu, že všetky falošné správy sú pomerne jednoducho overiteľné, stále im uverí veľa ľudí. V poslednom čase je však podobných dezinformácií tak veľa, že ich niektorí začali obracať na humor. Príkladom je recesistická stránka az247.cz – víc než jen pravda. Nával cudzincov do Českej republiky vyzerá v jej podaní naozaj zábavne.