Čína sa pri hoaxoch inšpirovala Ruskom a ako bonus vyhadzuje ľudí, čo píšu o pandémii

Čína sa pri hoaxoch inšpirovala Ruskom a ako bonus vyhadzuje ľudí, čo píšu o pandémii

Stojí za koronavírusom Bill Gates, alebo technológia 5G? EUvsDisinfo prináša správu o dezinformáciách týkajúcich sa vírusu Covid-19. Nájdu sa v nej Rusi, Číňania, ale aj sýrsky režim.

Portál EUvsDisinfo, spadajúci pod Európsku službu pre vonkajšiu činnosť, pravidelne monitoruje konšpiračné médiá. Okrem iného sledujú aj šírenie dezinformačných naratívov o novom koronavíruse a na pravidelnej báze publikujú správu o svojich zisteniach.

Nová správa sa zameriava obdobie 23. apríla až 18. mája. Podstatná časť reportu je venovaná Rusku a Číne.

Náročná výzva?

Základným zistením je, že pro-Kremeľské médiá pokračujú v šírení dezinformácií o novom víruse. Bol síce zaznamenaný pokles správ zaoberajúcich sa touto témou, no staré výmysly sú naďalej v obehu. Vo veľkej miere ide o útoky na Európsku úniu a jej (ne)činnosť, pričom spochybňujú aj solidaritu s členskými štátmi.

Čo sa týka cirkulácie dezinformácií vnútri Ruska, štátom kontrolované médiá priznávajú, že koronavírus je náročná výzva. Zaujímavé, že tak hovoria iba keď ide o Rusko.

Zároveň však tie isté štátne média šíria konšpiračné teórie o filantropovi Billovi Gatesovi a vakcínach. Nepoľavili ani v starých dobrých teóriách o perverzných “západných hodnotách“, prípadne o opustenej Ukrajine, na ktorú sa priatelia zo Západu zvysoka vykašľali. To, že EÚ na boj s koronavírusom poskytla krajinám Východného partnerstva, kam patrí aj Ukrajina, stovky miliónov eur, Moskva zamlčala.

Predsa len však našla spojitosť medzi Ukrajinou a Západom. Pro-Kremeľské médiá informovali o údajných amerických biologických laboratóriách na Ukrajine. A možno v nich vytvorili aj COVID-19.

Čína ako obetavý priateľ

Komunistická diktatúra sa už dlhšie snaží prekryť pôvod vírusu a vyjsť z celej krízy s čo najlepším imidžom. Sama seba zobrazuje ako zodpovedného a transparentného partnera, či ako model, ktorý by mali ostatné štáty nasledovať.

Peking zároveň spochybňuje akúkoľvek kritiku týkajúcu sa reakcie na koronavírus. Tá však nemusela byť najrýchlejšia a ani zďaleka transparentná. Komunisti preto prešli do protiútoku, s cieľom upriamiť pozornosť na zlyhania americkej administratívy. Čo zase nie je až také ťažké.

Štátne médiá tiež tvrdia, že USA niečo taja a Čína chce odpoveď. Podobne ako ich ruskí kolegovia, Číňania informujú o amerických biologických laboratóriách. 

Podľa analýzy EÚ prešla Čína na komunikačný model, ktorý nie je totožný s jej predošlým správaním. Kým v minulosti Peking využíval pozitívnu propagandu a potláčanie kritiky, v súčasnosti môžeme hovoriť o komunikácii typickej pre Rusko – konfrontačný jazyk a tvrdé dezinformácie.

A zas ten zlý Západ

Dezinformácie týkajúce sa koronavírusu šíri aj sýrska vláda. Assadov režim zneužíva sankcie, ktoré boli na Sýriu uvalené, na vlastný politický marketing. Západ vraj proti Sýrii vedie ekonomickú vojnu, dôsledkom ktorej je nefungujúce zdravotníctvo, čo sťažuje boj s koronavírusom.

Cieľom mnohých konšpirátorov sa stal aj filantrop a miliardár Bill Gates, ktorý je známy svojou dlhodobou podporou vývoja vakcín. Paradoxne však býva obvinený z diabolských plánov na ovládnutie sveta.

Cenzúra ako liek na pandémiu

Kým konšpiračné teórie sa takmer slobodne šíria informačným priestorom, vlády pod rúškom boja s koronavírusom oberajú médiá o ich slobodu. Deje sa tak v štátoch Východného partnerstva, Južného partnerstva, v Rusku, Turecku, Číne, ale aj na Západnom Balkáne.

V Rusku napríklad vláda prikázala denníku Novaja Gazeta stiahnuť článok týkajúci sa koronavírusu v Čečensku. Neskôr však vláda poľavila a denníku umožnila publikovať aspoň cenzurovaný článok.

Čína reaguje podstatne tvrdšie. Podľa správy EUvsDisinfo, bolo za posledný rok z Číny vyhostených 19 zahraničných novinárov, pričom väčšina bola režimom prinútená odísť práve počas pandémie koronavírusu. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc Čína zneužíva pandémiu na upevnenie kontroly médií.