Cirkus Harabin je späť: Matovič ide zabíjať ľudí cez 5G siete

Cirkus Harabin je späť: Matovič ide zabíjať ľudí cez 5G siete

Bývalý prezidentský kandidát Štefan Harabin vo svojom najnovšom videu konšpiruje o 5G sieti, vysmieva sa z pandémie koronavírusu a znevažuje vládne opatrenia. Vláda Igora Matoviča podľa bývalého sudcu chce údajne zabíjať ľudí a zabraňuje protestom fiktívnymi opatreniami.

Štefan Harabin vydal minulý týždeň video, v ktorom prezentuje plejádu konšpiračných teórií, vysmieva súčasnú vládu a burcuje ľudí k protestom. Šesťminútové video má byť reakciou na Programové vyhlásenie vlády SR 2020-2024, kde sa ako jedna z priorít uvádza implementácia 5G sietí na Slovensku.

Podľa Harabina ide o smrteľnú sieť, ktorá zabíja nielen ľudí, ale aj zvieratá. “A čo sa deje v praxi tam, kde skúšobne či naplno spustili 5G siete? Hromadne tam hynú vtáci, vysychajú stromy, ľudia sú chorobne vyčerpaní a niekde napríklad v Holandsku a v Británii v zúfalstve pália komunikačné veže 5G,” vymenúva vo videu. 

Väčšina dezinformácií už bola kompletne vyvrátená. Hromadné uhynutie vtákov zaznamenali v Holandsku, žiadne testy 5G sietí však v blízkosti neprebiehali. To isté sa týka hoaxu s uhynutými stromami, žiadny priamy dôkaz o vplyve 5G neexistuje. Pálenie komunikačných veží v Británii mal na svedomí iný hoax, ktorý tvrdil, že 5G veže šíria koronavírus (o čom sme už písali tu). Aj to bol totálny nezmysel.

Aby dodal svojim tvrdeniam vážnosť a punc vedeckosti, Harabin sa vo videu odvoláva na Medzinárodnú agentúru pre výskum rakoviny (IARC), či petíciu proti zavádzaniu 5G siete.

Spôsobuje 5G rakovinu? Menej ako hovädzie 

Vo všeobecnosti môže byť rádiové žiarenie ionizačné, alebo neionizačné. Zatiaľčo prvé mení štruktúru buniek, a teda môže spôsobiť rakovinu, neionizačné tento efekt nemá. Rádiové vlny, ktoré sa využívajú v oblasti technológií ako je 5G, nemajú žiaden ionizačný efekt. Aj napriek tomu však naďalej prebieha výskum neionizačnej radiácie.

Je síce pravda, že IARC klasifikovala rádiofrekvenčnú radiáciu za možný karcinogén, to sa však netýka len 5G siete. Existuje niekoľko štúdií, ktoré poukazujú na spojitosť využívania mobilných telefónov a vznik tumorov. Vedci však sami tvrdia, že ani tí najčastejší používatelia telefónov nedosiahnu na taký stupeň ožiarenia, aký bol použitý vo výskume. 

Pre doplnenie, IARC zahŕňa do skupiny možných karcinogénov aj kávu, telový púder či zaváranú zeleninu. V ešte rizikovejšej kategórii sa nachádza spracované mäso a alkohol.

Harabin: Matovič ide zabíjať ľudí

“A čo na to Matovič? Ten žongluje v premiérskom kresle ako opica s granátom. Dal do vládneho programu, že ide zabíjať ľudí. Rakovina-nerakovina, Slovensko 5G siete musí mať, nech nás to stojí koľko chce životov. Takže tu máme toho vlka, ktorému Matovič zapožičiava baranie rúcho a predstavuje ho verejnosti ako užitočnú inováciu,” deklaruje vo faktograficky zmätenom videu Harabin.

A neostal len pri 5G sieti. Aby zvýšil vážnosť situácie, zosmiešňuje pandémiu koronavírusu a vládne opatrenia. “Pri koronavíruse zastavil chod štátu a bezprecedentne obmedzil ľudské práva a slobody, len aby zachraňoval životy, ktoré pritom neboli ohrozené viac, než pri náročnejšej chrípkovej vlne,“ konštatoval odborne Harabin.

Aj to je však hoax. Vedci sa niekoľkokrát vyjadrili, že COVID-19 je oveľa závažnejšie ochorenie ako chrípka.

“My ostatní jasne vidíme, že novej vláde vôbec nezáleží na zdraví ľudí, ale na komerčných záujmoch nadnárodných korporácií. A je to taká priehľadná lož, že nám v strachu pred protestmi občanov dáva náhubky, zakazuje nám približovať sa k sebe a zhromažďovať. Ak budeme poslušne v osamelosti mlčať, a nie stavať sa na odpor proti smrtiacim 5G sieťam, potom už nebudú z oviec somáre, ale zo somárov ovce pochodujúce pod nôž,” konšpiruje Harabin o fiktívnosti opatrení proti koronavírusu.

Ako príklad udáva Švajčiarsko, či iné európske krajiny, ktoré pozastavili implementáciu 5G sietí. Zabudol však spomenúť, že Švajčiarsko sa iba čiastočne zastavilo, a možné zdravotné riziká nemali byť dôvodom. Nespomenul ani to, že Washington viedol rozsiahlu diplomatickú kampaň v Európe a snažil sa bojkotovať čínsku technológiu 5G od spoločnosti Huawei.

V závere videa Harabin taktiež viní Európsku úniu z ochrany korporátnych záujmov pred záujmom o zdravie ľudí, či ochranou životného prostredia.

Táto protestná rétorika nie je na Slovensku ničím novým. Hoaxy týkajúce sa koronavírusu, či anti-európsky sentiment cirkuluje v slovenskom informačnom priestore často. Medzi najviditeľnejších konšpirátorov patrí napríklad krajná pravica (o čo sme už písali tu alebo tu).