Ďalší cieľ Kremľa? Gruzínske voľby

Ďalší cieľ Kremľa? Gruzínske voľby

Jegor Kuroptev, riaditeľ pre Južný Kaukaz v nadácii Slobodné Rusko, opísal pre belgický portál New Europe, akým spôsobom zasahuje Rusko do blížiacich sa gruzínskych volieb.

Zasahovanie Kremľa do interných záležitosti suverénnych štátov nie je žiadnou novinkou. Najčastejšie to býva prostredníctvom volieb, kde ruská propaganda zvykne na ovplyvňovanie využívať šírenie dezinformácií prostredníctvom sociálnych sietí a médií, alebo financovania pro-kremeľských síl v danej krajine.

Tentokrát sa pozrieme na Gruzínsko. Voľby sú v tejto krajine naplánované na október 2020 a tlak Moskvy je podľa Kuropteva evidentný. Aby sme pochopili konkrétne súvislosti a príklady ovplyvňovania Kremľom je dôležité pozrieť sa na nedávnu históriu týchto dvoch krajín a ich vzájomný vzťah.

Gruzínsko ako cieľ ruskej agresie

Po rusko-gruzínskej vojne v roku 2008, kedy Putinov režim zaútočil na Gruzínsko a následne okupoval 20% krajiny, Kremeľ neustále využíva všetky možné prostriedky na narušenie a ohrozenie gruzínskej suverenity, národnej bezpečnosti a demokratického rozvoja.

To sa deje prostredníctvom rôznych prvkov hybridnej vojny.

Rusko napríklad umiestňuje vojenské základne do samozvaných republík Južné Osetsko a Abcházsko, ktoré sú súčasťou Gruzínska ale pod kontrolou Moskvy. Propaganda a dezinformácie sa zasa šíria prostredníctvom politikov, novinárov, mimovládnych organizácií a aktivistov s napojením na Kremeľ.

Cieľom proruských operácií je narušiť úzke väzby Gruzínska so Západom, keďže táto krajina ašpiruje byť v budúcnosti súčasťou európskych (EÚ) a euroatlantických (NATO) štruktúr.

Trójski vlastenci

Politická strana Aliancia vlastencov je jedinou stranou z Gruzínska, ktorej predstavitelia pravidelne navštevujú Moskvu. Lídri sú známi ako zástancovia dialógu s Putinom a notorickí odporcovia zavádzania západných hodnôt a demokratického rozvoja v Gruzínsku. Prostredníctvom jej členov je šírená ruská propaganda a diskreditačná kampaň voči odporcom Moskvy.

Dezinformácie sú distribuované pomocou platených príspevkov na sociálnych sietiach, článkov uverejnených v prokremeľských médiách alebo platenými reklamami v gruzínskej tlači.

Rusko ako “dobrý sused“

Jednu z dezinformačných kampaní začalo Rusko už počas minulého roka prostredníctvom konferencií usporiadaných Gruzínsko-ruským centrom, ktoré financuje ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Na konferencii s názvom ,,Gruzínsko medzi Tureckom a Ruskom“ vystupujúci vyzývali, aby gruzínski občania prehodnotili ,,kto je ich skutočným nepriateľom“.

Za tých označovali Turkov a Azerbajdžancov. Tento naratív rozvil ešte viac už spomínaný proruský politický subjekt Aliancia vlastencov, ktorý organizoval protiazerbajdžanské zhromaždenia s cieľom zvýšiť tlak medzi etnickými Azerbajdžancami žijúcimi v Gruzínsku a domácimi Gruzíncami. Naopak, Rusko bolo prezentované ako ten “správny sused“, ktorý má s Gruzínskom iba tie najlepšie úmysly.

Dezinformačná kampaň sa najčastejšie šíri cez gruzínske prokremeľské média ako Sputnik, Saqinform, EADaily a taktiež prostredníctvom Aliancie vlastencov. Propaganda tvrdí, že Gruzínsko a Rusko sú si navzájom blízke krajiny so spoločnou históriou a náboženstvom. Naopak, Západ je označovaný ako “slabý“ a NATO ako organizácia, ktorá nikdy neprijme Gruzínsko.

A práve to je podľa autora cieľom Ruskej dezinformačnej kampane v nadchádzajúcich voľbách v Gruzínsku. Kremeľ si uvedomuje, že prípadné prijatie Gruzínska do štruktúr EÚ alebo NATO, výrazne zmenší sféru ich vplyvu v krajine.