Demokratické primárky sa vyostrujú, Bloomberg si pomáha falošným videom

Demokratické primárky sa vyostrujú, Bloomberg si pomáha falošným videom

Minulý týždeň v stredu prebehla ďalšia zo série debát kandidátov Demokratickej strany na prezidenta v USA. Zúčastnil sa jej aj mediálny magnát Mike Bloomberg, jeho výkon bol však relatívne slabý. Deepfake video z dielne jeho marketingového tímu ale ukazuje pravý opak.

Koncom roku 2019 oznámil Mike Bloomberg svoju kandidatúru. O priazeň voličov sa uchádza v demokratických primárkach s jediným cieľom – poraziť Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2020.

Úspešný biznismen nie je v politike nováčik. Ako bývalý starosta mesta New York má dostatočné politické zázemie, ale aj finančnú istotu, na ktorú sa vo svojej kampani spolieha. Aj napriek tomu, že do nej vstúpil relatívne neskoro, jeho marketingový tím vsadil na najnovšie technológie a silnú online kampaň.

Deepfake alebo nepodarený vtip?

Po poslednej debate z Nevady, kde bol Bloomberg podľa viacerých odborníkov rétoricky a argumentačne slabý, uverejnil jeho tím na Instagrame zásadne upravené video.

V ňom Bloomberg dáva svojím oponentom argumentačný faul: “Myslím si, že som tu jediný, komu sa kedy podarilo rozbehnúť biznis”. Nasledujúcich dvadsať sekúnd videa ukazuje neschopnosť ostatných kandidátov reagovať, a necelú pol minútu sprevádza trápne mlčanie.

To sa však v realite nestalo. Video bolo zostrihané z iných momentov  a zvuk bol taktiež upravený. Na sociálnych sieťach sa následne začala na Bloomberga valiť vlna kritiky.

Sociálne siete napriek tomu odmietli upravené video zablokovať. Twitter sa vyjadril, že podľa najnovšej regulácie, ktorá začne platiť od 5. marca, by bolo video označené ako značne upravené a manipulované. Facebook, ktorý vlastní Instagram zase tvrdí, že sťahuje len tie videá, ktoré sú nerozoznateľne upravené umelou inteligenciou a vyzerajú teda autenticky.

Bloombergov marketingový tím sa voči negatívnym reakciám zásadne ohradil. Tvrdí, že video ani nemalo vyzerať reálne.

Bloomberg vsadil kartu na mladých, sociálne siete mu nestíhajú

Najnovšie pritiahol kandidát pozornosť médií svojou kampaňou na Instagrame. Pod záštitou spoločnosti Meme 2020 sa spojil s najznámejšími influencermi a tvorcami vtipných obrázkov v USA, ktorí zdieľajú na svojich účtoch jeho platený obsah. Na základe tejto spolupráce, ktorá mala dosah na minimálne 60 miliónov užívateľov, sa Instagram rozhodol sprísniť reguláciu plateného obsahu.

Bloomberg svojou stratégiou však pripomína tú Trumpovu z roku 2016 – prílišným presýtením sociálnych sietí sa snaží zaujať čo najširšie spektrum voličov. Na každú platformu má však inú stratégiu.

Od novembra 2019 tak utratil okolo 415 miliónov dolárov na reklamy, začiatkom februára utrácal len na Facebooku približne milión dolárov denne.

Negatívnu pozornosť vzbudil aj tým, že si vybudoval vlastnú digitálnu armádu. Podľa Wall Street Journal platí 2500 dolárov viac než piatim stovkám zamestnancov mesačne za to, že priebežne posielajú svojim kontaktom správy o Bloombergovej kampani, či zdieľajú jeho obsah. Ani tu však regulácie sociálnych sietí nič nezmôžu.

Dezinformácie prichádzajú nielen z domova

Podľa najnovších informácií tajných služieb, ktoré boli odprezentované americkému kongresu, sa Rusko znovu pokúša miešať do prezidentských volieb. Cieľom má byť destabilizácia krajiny a znovuzvolenie Donalda Trumpa.

Súčasný prezident na to zareagoval po svojom – šéfa tajných zložiek, Josepha Maguireho, vyhodil.

Zásah Kremľu do volieb v roku 2016 bol obrovský. Aj štyri roky po tom sa vynárajú podrobnosti dezinformačnej kampane (o čom sme písali napríklad tu). Je však isté, že ruská dezinformačná kampaň bude aj naďalej pokračovať.