Desať „najslávnejších“ ruských dezinformácií o Kryme

Desať „najslávnejších“ ruských dezinformácií o Kryme

Ruská propaganda vyprodukovala o Ukrajine a Kryme už mnoho dezinformácií. Ukrajinský portál Stop Fake k štvrtému výročiu anexie vytvoril zoznam desiatich najpopulárnejších.

Koncom februára sme si pripomínali štvrté výročie vyvrcholenia euromajdanu na Ukrajine a následnú ruskú anexiu Krymu.

Vyše 100 ľudí zomrelo počas niekoľkomesačných protestov na Ukrajine na prelome rokov 2013 a 2014. Dramatické udalosti, ktoré kulminovali v druhej polovici februára 2014, donútili bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča utiecť do Ruska. Putin tak stratil významného spojenca v Kyjeve, ktorý stál v ceste bližšej spolupráce Ukrajiny s Európskou úniou.

Už na konci februára Putin poslal na Krym ruských vojakov v neoznačených uniformách, ktorí tam začali obsadzovať všetky dôležité inštitúcie.

Na legitimizáciu anexie usporiadali Rusi na Kryme 16. marca 2014 referendum, v ktorom ľudia odhlasovali pripojenie polostrova k Rusku.

Toto referendum však prebehlo za zvláštnych okolností a nie je medzinárodne uznané, podobne ako status Krymu ako súčasti Ruska.

Účasť ruských síl na anexii Krymu priznal Putin až v auguste 2014, keď už posielal ruské vojská na Donbas, aby podporili doneckých a luhanských separatistov.

Okrem týchto fyzických síl využíva Rusko proti Ukrajine v rámci hybridnej vojny aj zbrane v politickej, ekonomickej či energetickej sfére (2. marca oznámil Gazprom stopnutie dodávok plynu ukrajinskému Naftogazu).

Dôležitou súčasťou hybridnej vojny je aj informačná sféra, v ktorej Kremeľ využíva propagandu a dezinformačné kampane.

Kremeľské médiá denne vydávajú dezinformačné správy o Ukrajine, aby skompromitovali ukrajinskú politickú reprezentáciu a zároveň legitimizovali ruský postup na Kryme a Donbase.

Už v roku 2014 ukrajinskí novinári vytvorili iniciatívu Stop Fake, ktorá rozkrýva ruskú dezinformačnú kampaň proti Ukrajine. Táto iniciatíva získala značnú popularitu a vplyv. V súčasnosti má už 11 jazykových variácií.

K štvrtému výročiu anexie Krymu Stop Fake vytvoril zoznam najpopulárnejších ruských dezinformácií o tomto polostrove.

  1. Krymskí Tatári podporujú v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Vladimira Putina

Túto informáciu priniesli viaceré ruské média, napríklad tlačová agentúra TASS, televízia NTV či RIA Novosti. Informácia pochádza od Seitumera Numetullajeva, ktorý však nie je oficiálnym lídrom Krymských Tatárov a nemá medzi nimi ani žiadny veľký vplyv či podporu.

  1. Ukrajinci v húfoch dovolenkujú na Kryme

Mnoho Ukrajincov skutočne Krym navštevuje, majú na ňom totiž svoje majetky. Takisto mnohí študenti prichádzajú naspäť domov na Krym z ukrajinských škôl. Bývalý krymský minister turizmu Alexander Liev tvrdí, že za prvý polrok roku 2017 navštívilo Krym len 100-tisíc ukrajinských turistov, čo je podľa neho veľmi málo.

V roku 2017 urobil Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút prieskum, ktorý ukazuje, že len jedno percento Ukrajincov plánuje dovolenkovať na Kryme.

  1. Svetový židovský kongres uznáva Krym ako súčasť Ruska

Pri tomto tvrdení ruské média citovali rabína Binyamina Volfa. Jeho vystúpenie však nemá nič spoločné so Svetovým židovským kongresom, a teda ani nereprezentuje postoje kongresu ku Krymu. Volf je otvorene proruský a podporuje ruskú anexiu Krymu.

  1. Ukrajina nepotrebuje Krym

Gazeta.ru tvrdí, že Ukrajina Krym nepotrebuje a nesnaží sa ho získať späť. Skutočnosť je však opačná. Navyše aj prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Ukrajincov podporuje návrat Krymu k Ukrajine.

  1. Katalánsko uznalo Krym ako súčasť Ruska.

S touto správou prišiel ruský denník Izvestija, ktorý citoval člena strany Katalánskej solidarity pre nezávislosť Jose Enrique Folcha. Problém je v tom, že táto strana ani nie je v katalánskom parlamente, preto sa jej názor nedá považovať za stanovisko Katalánska.

  1. Ukrajina má problémy s vodou, pretože uzatvorila prívod vody z Krymu

Dňa 26. apríla 2017 Ukrajina naozaj uzatvorila severný kanál pre prepravu vody na Krym, ale podľa ukrajinského hydrometeorologického centra žiadne nedostatky nehrozia. Naopak v ohrození mal byť Krym, keďže odoberal vodu z Ukrajiny. Po ruskej anexii Krymu až do apríla 2017 Krym za vodu z Ukrajiny neplatil.

  1. Oficiálna americká delegácia navštívi Krym

V máji 2017 niektoré ruské média informovali o návšteve americkej delegácie na Kryme, ktorá mala prediskutovať budúcnosť sankcií proti Rusku. Na Krym v skutočnosti neprišla žiadna oficiálna americká delegácia, ale predstavitelia amerického Centra občianskych iniciatív. Jeho predsedníčka Sharon Tennison podporuje politiku Vladimira Putina.

  1. Ukrajina chce vymeniť Krym za Podnestersko

Táto dezinformácia vznikla prekrútením reakcie ukrajinskej poslankyne Iryni Friz na tvrdenie moldavského prezidenta Dodonova, že Podnestersko môže byť iba súčasťou Moldavska, alebo Ukrajiny, iné možnosti nie sú. Friz v skutočnosti na facebooku v kontexte Dodonovho vyjadrenia napísala, že Ukrajina vždy rešpektovala územnú celistvosť Moldavska a zamyslela sa, či Dodonov návrh nie je signálom z Kremľa na výmenu Krymu za Podnestersko. Po zverejnení tohto komentára ruské médiá vykonštruovali informáciu, že Ukrajina zvažuje výmenu Krymu za Podnestersko.

  1. Ukrajinskí občania, ktorí žijú na anektovanom Kryme, nemôžu požiadať o biometrický pas

Biometrické pasy slúžia Ukrajincom na cestovanie do Európskej únie bez víz. Ruské médiá chcú ukrajinskú spoločnosť rozdeliť aj tvrdeniami, ktoré majú preukázať nezáujem ukrajinskej vlády o Ukrajincov z anektovaných a okupovaných území. Každý občan Ukrajiny môže o biometrický pas požiadať, aj keď žije na anektovanom Kryme alebo okupovanom Donbase. Musia k tom predložiť potrebné dokumenty mimo okupovaných častí Ukrajiny.

  1. Krym hostí medzinárodný kongres ukrajinskej diaspóry

Svetový kongres Ukrajincov podporuje bližšiu integráciu Ukrajiny s Európskou úniou. Akcia na Kryme mala odlišný charakter. Kongres bol len stretnutím prokremeľských politikov z Krymu, Donbasu, Ukrajiny a Ruska. Skutočná ukrajinská diaspóra toto stretnutie odsúdila ako ďalší prejav dezinformačnej kampane v prospech Ruska.

Všetky tieto dezinformácie poukazujú na širokú variabilitu tém, ktorú dokážu ruské propagandistické kanály použiť k naplneniu svojho cieľa.

Jedno majú tieto správy spoločné. Ukrajina je v nich tá zlá, nekompetentná, neschopná, slabá, pričom Rusko je silné, mierumilovné, čestné a má na Krym a Donbas legitímne právo.