Facebook pomáha Pakistanu v boji proti antivaxerským dezinformáciám

Facebook pomáha Pakistanu v boji proti antivaxerským dezinformáciám

Pakistan, Afganistan a Nigéria sú jediné tri krajiny na svete, ktorým sa nepodarilo kompletne zamedziť výskytu detskej mozgovej obrny. Z nárastu počtu nakazených v poslednom roku viní Pakistan práve antivax dezinformácie.

Najnovšie Islamabádu pomáha v boji proti dezinformáciám aj Facebook. Ten začal z webu radikálne sťahovať všetok konšpiračný obsah. Väčšinou išlo o videá, či poplašné správy, ktoré tvrdili, že očkovanie zapríčinilo náhle úmrtie množstva detí.

O spolupráci Pakistanu a Facebooku informoval denník Al Jazeera. Podľa informácií v roku 2018 evidovali iba 12 prípadov ochorenia, zatiaľ čo minulý rok číslo poskočilo na 136.

Vláda za vzniknutú situáciu viní práve antivaxerské dezinformáciácie na Facebooku. Na základe tohto prepojenia a na žiadosť pakistanských autorít Facebook stiahol z obehu desiatky dezinformačných videí a plánuje v tom naďalej pokračovať.

“Stojíme za národnými a globálnymi snahami vytvoriť svet bez detskej mozgovej obrny a budeme aj naďalej pokračovať v podpore týchto snáh,” vyjadril sa Rafael Frankel, regionálny riaditeľ Facebooku.

Pakistan dlhé roky narážal na neochotu občanov očkovať svoje deti, práve z toho dôvodu, že veľká časť populácie uverila dezinformáciám a konšpiráciám. Neochota dať svoje deti očkovať narástla ešte viac po tom, čo CIA zorganizovala falošnú očkovaciu kampaň s cieľom dolapiť Usáma Bin Ládina.

V roku 2011 naverbovala CIA k spolupráci pakistanského doktora Shakila Afridiho. Ten zorganizoval rozsiahly očkovací program v meste, kde sa mal Bin Ládin zdržiavať, s cieľom získať vzorku DNA od členov jeho rodiny. Tá ich mala uistiť v tom, že sa Bin Ládin v Abbottabade reálne nachádza. Agenti chceli získanú DNA porovnať so vzorkou jeho sestry, ktorá zomrela v Bostone v roku 2010. Dodnes však nie je jasné, ako chcel doktor Afridi vakcináciou získať genetický materiál a ani či bola operácia CIA v skutočnosti úspešná. Strach z vakcín však v Pakistane pretrváva naďalej.

Dezinformácie týkajúce sa vakcinácie však nie sú novodobým fenoménom. Ruskí trollovia spochybňovali samotné očkovanie už počas minulej prezidentskej kampane v USA. Falošné debaty mali polarizovať americkú spoločnosť, o čom sme písali tu. Už vtedy sociálne siete ako Twitter, či Facebook zakročili, antivax agenda však ostáva pre dezinformačné kanály aj tak naďalej atraktívna.