Dezinformátorov stále baví vymýšľať si o Ukrajine

Dezinformátorov stále baví vymýšľať si o Ukrajine

Politicky motivovaný zákaz dovozu niektorých ukrajinských produktov do USA, uznanie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) či podpora fašizmu a nacizmu. Prokremeľské médiá ďalej prinášajú nepravdivé správy o Ukrajine.

O prokremeľskej propagande zameranej na Ukrajinu zvykneme informovať pomerne často. Či už išlo o DĽR, vymyslené štatistiky alebo dezinformácie o Kryme, propagandistické médiá stále prichádzajú s niečím novým.

Podľa posledných konšpirácii vraj univerzita v talianskom Turíne uznáva diplomy vydané na univerzitách v samozvanej Doneckej ľudovej republike, čím vlastne zároveň uznáva aj jej suverenitu. Informoval o tom zástupca takzvaného zastupiteľského úradu DĽR, Maurizio Marrone.

Podľa neho ide o precedens, keďže doteraz žiadna európska inštitúcia neuznala dokumenty z univerzít Doneckej ľudovej republiky. Táto správa sa začala rýchlo šíriť na Facebooku.

Žiadny zastupiteľský úrad DĽR v Taliansku však v skutočnosti neexistuje. Na univerzitu v Turíne naozaj prijali študentku z Donecka, ale škola oficiálne potvrdila, že tak urobila na základe ukrajinských dokumentov.

Dokumenty študentky síce vystavila Donecká národná univerzita Vasyla Stusa. tá je však akreditovaná na Ukrajine a dočasne preniesla svoje sídlo do ukrajinského mesta Vinica. Navyše v prípade tejto študentky univerzita jej dokumenty vydala ešte pred rokom 2014, teda ešte pred vyhlásením nezávislosti DĽR.

O ďalšej “novinke“ informovala štátom platená televízia RT. Spojené štáty podľa nej zakázali dovoz 155 ukrajinských výrobkov. Dôvodom vraj je politická situácia na Ukrajine. RT tvrdila, že ide o „facku režimu Petra Porošenka“.

V skutočnosti Spojené štáty Ukrajinu upozornili na nedostatočnú ochranu duševného vlastníctva a dali jej 120 dní na nápravu. Keďže žiadne zmeny nenastali, vydali zákaz na dovoz 155 produktov. S politickým režimom to však nemá nič spoločné.

Ukrajina navyše do USA vyváža ďalších 3500 výrobkov. Zákaz na spomínaných 155 bude zrušený po upravení ukrajinského zákona o vlastníckych právach, ktorý už v parlamente prešiel prvým čítaním.

Na šírení fake news sa podieľa aj ruské veľvyslanectvo v Juhoafrickej republike. Na svojom twitterovom účte informovalo o rastúcej podpore nacizmu a fašizmu na Ukrajine. Urobilo tak 27. apríla deň pred 75. výročím založenia oddielu SS Halič. SS Halič bola nacistická jednotka, ktorú tvorili dobrovoľníci pôvodom z Ukrajiny.

Veľvyslanectvo zverejnilo fotografiu, ktorá má údajne dokazovať, že Kyjev vydal poštové známky oslavujúce jednotku nacistickej armády. O podobnej kolekcii známok však nikde na Ukrajine neexistujú žiadne dôkazy.

Provládna spravodajská agentúra RIA Novosti dokonca tvrdí, že predstavitelia Ukrajiny túto divíziu oslavujú. Pomohli si pri tom prekrúteným výrokom riaditeľa Inštitútu národnej pamäti Ukrajiny Volodymyra Vjatrovyča.

Ten porovnával prístup nacistických vojsk a Červenej armády k obyvateľom Ukrajiny. Obe armády využívali Ukrajincov ako “živé štíty“, ale kým v jednotke SS Halič podľa neho dostali aspoň rok tréningu, Sovieti ich posielali umierať ihneď.

Zdôraznil však, že Ukrajina nepovažuje vznik jednotky SS Halič za sviatok a že Nemci poskytovali výcvik len preto, lebo rozumnejšie využívali dostupné “zdroje“. Nejde teda o žiadne zastávanie sa nacistického Nemecka.