Disinformation Review: Nemecko a návrat propagandy

Disinformation Review: Nemecko a návrat propagandy

Portál Antipropaganda.sk prináša preklad článkov z najnovšieho čísla Disinformation Review, ktoré vydáva európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force. Skupina na svojom webovom portále priebežne analyzuje ako pro-kremeľské média vidia svet a čo hovoria nezávislé ruské hlasy a raz týždenne ich sumarizuje. Sleduje trendy na ruských sociálnych médiách, čo umožňuje zasadiť ruské naratívy do širšieho kontextu.

Nemecko a návrat propagandy

EU Mythbusters si na svojom twitterovom účte všimli, že nemecké úrady nedávno upozornili na riziká dezinformačnej kampane zameranej proti Nemecku. Dezinformácie, ktoré zhrnuli v ich príspevku, túto obavu potvrdzujú.

Koncom minulého roka ruské štátne médiá RIA Novosti rozšírili správu o tom, že 700 000 Nemcov muselo utiecť z Nemecka kvôli politike kancelárky Merkelovej. Správa sa chýrila aj napriek tomu, že neexistujú dôveryhodné zdroje a fakty, ktoré by takúto informáciu potvrdzovali. Podľa štatistického úradu v Nemecku každý rok krajinu opustí približne 140 000 – 150 000 Nemcov.

Vzhľadom na minuloročné udalosti nie je žiadnym prekvapením, že dezinformačné kanály sa sústredili na novoročné oslavy v nemeckých mestách. Breitbart, médium publikujúce v angličtine, ktoré sa počas nedávnych amerických volieb zameriavalo na pro-kremeľské správy, uverejnilo príbeh o tom, ako 1 000 moslimov z Dortmundu podpálilo najstarší kostol v Nemecku. Na posilnenie daných tvrdení toto americké médium odkazovalo na miestnu dortmundskú spravodajskú stránku Ruhr Nachrichten, ktorá však okamžite správu dementovala a odsúdila zneužívanie svojho mena “na vytvorenie nepravdivých správ, propagandy a podnecovanie nenávisti.” Ako neskôr zdokumentovalo Ruhr Nachrichten, dezinformácia sa šírila ďalej na iných stránkach a sociálnych sieťach, pričom v mnohých príspevkoch sa objavoval neonacistický slovník. Všetko sa to udialo aj napriek tomu, že nemecká polícia informovala, že silvestrovská noc bola neobvykle pokojná.

České pro-kremeľské médiá si vymysleli príbeh v podobnom duchu. Publikovali správu o opakovanom sexuálnom obťažovaní počas silvestrovských osláv v Kolíne a to aj napriek tomu, že žiadne také udalosti v skutočnosti neboli nahlásené.

Toto všetko sa deje menej ako rok po zverejnení falošnej správy o znásilnení trinásťročnej Lisy, ktorá sa stala ukážkovým príkladom fungovania dezinformačnej kampane v Nemecku. Podľa správ pro-kremeľských médii mali dievča znásilniť migranti. Vo všetkých prípadoch sa dezinformácie snažia v širokej verejnosti vznietiť čo najnegatívnejšie emócie voči utečencom. Táto stratégia bola v uplynulom roku najobľúbenejšia u pro-kremeľských médii naprieč celou Európou.


Hovoriť o faktoch znamená útočiť na našu slobodu!

Pro-kremeľská kampaň zameraná na inštitúcie, ktoré bojujú proti dezinformáciám, pokračuje aj v roku 2017. Veľa aktivít prebieha v Českej republike, ktoré vytvorilo novú vládnu jednotku pre boj proti terorizmu a hybridným hrozbám (vrátane dezinformácii). V tabuľke nájdete prehľad väčšiny klamstiev, ktoré sa šíria v súvislosti s novou inštitúciou, ako napríklad to, že táto nová zložka bude stíhať ľudí, ktorí nemajú “správny” názor, alebo že bude “vytvárať pravdu” a útočiť na slobodu prejavu.

Pre objasnenie, nové české centrum bude len upriamovať pozornosť a varovať pred nebezpečnými dezinformáciami. Uvedenie vecí na pravú mieru nie je porušovanie slobody prejavu. Úmyselné zavádzanie a klamanie nie je prejav “názoru”. Jednoducho je to skresľovanie a lož.

Ak si chcete pozrieť celú tabuľku dezinformácii, ktoré Disinformation Review zozbierali v ich 53. čísle, kliknite na tento odkaz

Propaganda – vtedy a teraz

Známy ruský karikaturista Sergey Elkin to opäť vystihol. Kým v minulosti sa podľa neho propaganda a dezinformačné kampane sústredili na lákanie ľudí na pomyselnú mrkvu, ako niečo pozitívne, po čom „oslík“ túži, dnes ruské pro-kremeľské dezinformácie naopak strašia ľudí, rozdeľujú spoločnosť a podnecujú k nenávisti a agresii (obrázok zavesený pred oslíkom hovorí “škaredý osol”).