Dobrý Trump a zlá Clintonová, ozýva sa z Ruska

Dobrý Trump a zlá Clintonová, ozýva sa z Ruska

Pred prezidentskými voľbami v USA sa v Rusku vytrvalo a usilovne vytvára obraz o tom, že správnym kandidátom je republikán a, naopak, demokratka je neprijateľná. Kým o Donaldovi Trumpovi sa píšu pochvalné veci, o Hillary Clintonovej sa tvrdí, že by sa nemala dostať do Bieleho domu. Z ruských médií vyplýva, že nepríjemné informácie v USA o Trumpovi sú prejavom zlomyseľnosti, a spochybňovanie Clintonovej je, naopak, oprávnené.

Voľby v USA a Rusko

V tejto súvislosti pripomeňme, že americké úrady majú vážne opodstatnené podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť voľby v USA. Najvýraznejším prejavom sú kybernetické útoky pripisované ruským hackerom. Trump napriek tomu, že podľa televízie NBC bol informovaný americkými bezpečnostnými zložkami, že za touto nekalou činnosťou stojí Moskva, vyhlásil, že o tom výrazne pochybuje. Pokračuje pritom v nadbiehaní ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V podstate nevidí problém v anexii Krymu, viacerými výrokmi oslabuje transatlantické spojenectvo a dokonca spochybňuje záujem ochraňovať štáty ako sú Japonsko a Južná Kórea. Hovorí síce, že Putina osobne nepozná, ale páči sa mu, že šéf Kremľa o ňom povedal niekoľko pekných slov. Zároveň ponižuje Clintonovú, keď jej odkazuje, že Putin ju ako niekdajšiu šéfku diplomacie zakaždým prekabátil a že si neváži nielen ju, ale nemá rešpekt ani k dosluhujúcemu prezidentovi Barackovi Obamovi.

Z uvedeného stručného súhrnu je očividne pochopiteľné, prečo sa Rusko stalo fanúšikom Trumpa a odporcom Clintonovej. Jednostrannosť v ruských médiách, ktorá je na dennom poriadku, sa dá opísať takto: pestovanie sympatií k republikánovi a stupňovanie kritiky demokratky.

„Ubližovanie Trumpovi“

Trump síce spravil viacero prešľapov na verejnosti, ale v Rusku ho vykresľujú ako politika, ktorému sa ubližuje. „Treba povedať, že v americkej tlači prevládajú nálady proti Trumpovi. Ľudia v médiách využijú každú chybu, každé prerieknutie Trumpa. Mnohí dokonca prefíkane prekrútili jeho vyjadrenia a zámery, vytvárajúc obraz ´nevlastenca´ Ameriky. Trump doteraz zabraňuje úderom a energicky odpovedá odvetnými údermi nielen proti Clintonovej, ale aj proti prezidentovi (Obamovi), ktorý ju podporuje,“ napísal ruský vládny denník Rossijskaja Gazeta.

Na opačnej strane sa tieto noviny s chuťou pustili do Clintonovej po jednej z televíznych debát s Trumpom. Rossijskaja Gazeta napísala, že „konzervatívni komentátori usvedčili z klamsta prezidentskú kandidátku Demokratickej strany“. Clintonová, ktorá ubezpečila, že ako prezidentka by bola ostražitá pri prijímaní rozhodnutia o vyslaní vojsk do zahraničia, pripomenula, že v roku 2012, keď vývoj dospel k pádu Muammara Kaddáfího v Líbyi, nedošlo k strate ani jedného Američana (jednoznačne mala na mysli príslušníkov armády USA o vytvorení bezletovej zóny nad Líbyou). Rossijskaja Gazeta však konštatovala nasledujúce: „Tieto vyjadrenia prekvapili konzervatívnych komentátorov, ktorí na sociálnych sieťach nasmerovali pozornosť na očividnú lož bývalej šéfky diplomacie. Veď vtedy zahynuli v Benghází štyria Američania.“ Ako je však známe, nešlo o vojakov USA, ale o zamestnancov amerického konzulátu.

Ataky proti Clintonovej

Prakticky všetko, čo povie Clintonová, je v ruských médiách terčom ostrej kritiky alebo zosmiešňovania. Objavujú sa pritom aj do očí bijúce nepravdy. Agentúra Federaľnoje agentstvo novostej, ktorá paradoxne nazvala Pyrrhovým víťazstvom to, že Clintonová v tretej, záverečnej televíznej debate presvedčila viac amerických divákov ako Trump, dokonca jasne naznačila, že kandiduje na základe podvodov: „Stala sa kandidátkov demokratov jedine na základe falzifikácie výsledkov primárok a určitých zákulisných dohôd so svojim súperom (Berniem Sandersom).“ Čitateľ sa však už nedozvedel nič viac, ani o aké „manipulovanie“ malo ísť.

Ďalšia ruská tlačová agentúra RIA Novosti (RIAN) sa obula do Clintonovej, napríklad keď publikovala svoje volebné plány v americkom týždenníku Time. Okrem iného ju upozornila, že USA už nie sú hegemón, a hlavné posolstvo prišlo na konci textu: „Celkovo v stručnom a chaotickom náčrte predložený medzinárodný program Clintonovej je programom nie úpadku, nie zapadania, ale kolapsu USA. Americké impérium v prípade hypotetického vládnutia Clintonovej vykročí k svojmu stroskotaniu.“ Článok RIAN mal titulok Kolaps USA a Hillary Clintonová ako dôkaz.

Trump, Clintonová, Putin

Vo všeobecnosti v ruských médiách dominuje pohľad na Clintonovú ako političku, ktorú označujú za rusofóbnu. Naopak Trump je viac ako tolerovaný – je oceňovaný napríklad za svoje kontroverzné vyhlásenia, ktoré vyvolali rozruch v radoch európskych spojencov o kolektívnej bezpečnosti NATO, pričom sa často v týchto médiách prízvukuje, že Putin by sa potešil, keby sa do Bieleho domu dostal republikánsky kandidát.