Donald Trump označil za “fake news” vlastný rozhovor

Donald Trump označil za “fake news” vlastný rozhovor

Americký prezident Donald Trump je práve na pracovnej ceste v Európe. Po samite NATO zavítal do Veľkej Británie, kde spolu s britskou premiérkou odpovedal na otázky novinárov. Nie však tých zo CNN. Tí totiž šíria fake news.

Po tom, čo na samite NATO vyvolal rozruch pre zvyšovanie výdavkov na obranu, pokračuje Donald Trump s ostrými vyjadreniami aj vo Veľkej Británii.

Trump napríklad označil za fake news časť rozhovoru, ktorý poskytol novinám The Sun. Americký prezident v ňom kritizoval politiku premiérky Mayovej. Najmä jej víziu mäkkého odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Naopak, chválil bývalého ministra zahraničia Borisa Johnsona, z ktorého by bol podľa neho skvelý premiér. Interview vyvolalo v Británii silnú kritiku.

Trump však počas návštevy Británie poprel, že by v rozhovore kritizoval Theresu Mayovú. Poznamenal tiež, že našťastie dnes bývajú rozhovory nahrávané, a teda môže poskytnúť nahrávku. Medzitým už nahrávku zverejnilo The Sun. Potvrdilo sa z nej, že Donald Trump naozaj prehnane kritizoval britskú premiérku, a naopak, ospevoval bývalého ministra Johnsona.

Počas rozhovorov s novinármi Trump opäť napadol CNN. Po tom, čo sa mu reportér tejto televízie pokúsil položiť otázku, prezident poznamenal: „CNN sú fake news. Neprijímam otázky od CNN.“

O malý moment už ponúkol priestor na otázku reportérovi FOX News, so slovami: „John Roberts z FOX, poďme k skutočnej spoločnosti“. Umlčaný reportér zo CNN ešte stihol poznamenať, že aj oni sú skutočná spoločnosť. Nálepkou “fake news“ Trump označil CNN aj po stretnutí G7.

V pondelok čaká Trumpa ešte jedno dôležité stretnutie. Tentoraz s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Len tri dni pred stretnutím americký zástupca generálneho prokurátora Rod Rosenstein oznámil obvinenie 12 dôstojníkov ruskej tajnej služby zo zasahovania do amerických volieb.

Podľa vyšetrovateľov sú zodpovední za hekerské útoky na Demokratickú stranu. Rusko je podozrivé, že to robili s cieľom pomôcť Trumpovi vyhrať voľby.