Dostávajú Kotlebovci peniaze z Ruska?

Objavili sa podozrenia o financovaní strany ĽSNS známym podporovateľom proruských hnutí v strednej Európe. Prípad prešetrí aj Generálna prokuratúra.

Pred niekoľkými mesiacmi médiá priniesli informácie o tom, že séria proruských protestov v krajinách Vyšehradskej štvorky bola financovaná bieloruským aktivistom Alexandrom Usovským. Ten slúžil ako prostredník, pričom peniaze mali putovať priamo do ruského oligarchu Konstantina Malofejeva.

Prednedávnom priniesla nemecká televízia ZDF investigatívnu reportáž, v ktorej naznačuje, že Usovskij mal peniaze posielať aj slovenskej parlamentnej strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Z uniknutej mailovej korešpondencie Usovského vyplýva, že hľadal niekoho, kto by vyvíjal iniciatívu za vystúpenie Slovenska zo Severoatlantickej aliancie.

Práve ĽSNS takéto aktivity podniká a v súčasnosti už zbiera podpisy pre referendum o vystúpení z NATO a členovia strany sa pravidelne vyjadrujú o aliancii ako o zločineckej organizácii. Navyše tým, že je strana v parlamente, venuje sa jej pomerne veľká mediálna pozornosť, čo z nej má robiť atraktívneho spojenca pre Usovského.

Strana podozrenia z napojenia na kapitál z Ruska odmieta. Milan Uhrík pre Hospodárske noviny povedal: „Osobne ani netuším, kto ten spomínaný pán je.“

Prípad bude skúmať aj Generálna prokuratúra, pretože prijímanie peňazí zo zahraničia je politickým stranám zakázané. „Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa oboznámi s medializovanou informáciou a rozhodne o ďalšom postupe,“ oznámila hovorkyňa Generálnej prokuratúry.

Usovskij podporuje viacero proruských hnutí v krajinách V4, pričom politická ideológia vôbec nerozhoduje, dôležitá je rétorika v prospech Kremľa. V Českej republike napríklad spolupracuje s ľavicovou KSČM, v Maďarsku s ultranacionalistickou stranou Jobbik a v Poľsku podporuje organizáciu Tábor veľkého Poľska.

ŽIADNE KOMENTÁRE