Európa chystá na jar prísne opatrenia proti dezinformačným webom

Európa chystá na jar prísne opatrenia proti dezinformačným webom

Európska komisia sa v dohľadnom čase chystá predstaviť komplexný plán boja proti súčasnému fenoménu fake news”.

Komisárka Európskej únie pre digitálnu ekonomiku Mariya Gabrielová informovala, že na súbore týchto opatrení sa výrazne podieľali experti z technologického sektora zo Sillicon Valley, akademici a novinári. Potrebu prijatia nových pravidiel vysvetlila tým, že falošné správy sa šíria alarmujúcim tempom. Vážne ohrozujú reputáciu tradičných médií, poctivej žurnalistiky a naše demokratické hodnoty”.

Šírenie dezinformácií a falošných správ je však veľmi komplexný problém. Médiá, ktoré ich uverejňujú, totiž nevykonávajú ilegálnu činnosť. Mnohí kritici preto upozorňujú na možnú cenzúru a ohrozenie slobody slova.

V novembri sa preto začali na túto tému verejné konzultácie. Ich výsledok by mal byť známy koncom februára a Európska komisia by ho mala pri príprave legislatívy vziať do úvahy.

Bližšie informácie o konkrétnych opatreniach v chystanej legislatíve zatiaľ nie sú dostupné.

Samostatnú iniciatívu pripravuje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ešte začiatkom januára ohlásil, že pracuje na zákone, vďaka ktorému budú mať tajné služby právomoc počas volebného obdobia mazať hoaxy či dokonca úplne zablokovať kontroverzné weby.

Ak chceme ochrániť liberálnu demokraciu, musíme byť silní a určiť si jasné pravidlá,” tvrdí Macron podobne ako Gabrielová.

CSA (Conseil supérieur de l’audiovisuel), francúzska inštitúcia ktorej úlohou je práve kontrola a prípadná regulácia mediálneho obsahu, bude podľa prezidenta poverená bojovať proti akémukoľvek pokusu o destabilizáciu”. Spomínané boli hlavne televízne stanice a internetové médiá financované zahraničnými vládami, ako aj tisíce falošných účtov na sociálnych sieťach.

Chystaná legislatíva by zároveň mala sprehľadniť financovanie webov,ktoré publikujú zavádzajúce a klamlivé informácie.