Europoslanec Uhrík zase klame a šíri nezmysly

Europoslanec Uhrík zase klame a šíri nezmysly

Europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) na svojom facebookovom profile upozorňuje na „tajné“ presuny americkej armády pod pokrývkou šíriacej sa epidémie koronavírusu SARS-CoV-2. Je to čistý výmysel a klamstvo.

Americké ale aj iné vojská členských štátov NATO sa aktuálne presúvajú po Európe v rámci dlhodobo plánovaného spoločného cvičenia Defender-Europe 20.

Toho sa zúčastňuje až 37 000 vojakov z až 18 spojeneckých a partnerských krajín. Vrátane Slovenska.

Cvičenie bolo oznámené dopredu

Už 7. októbra 2019 Velenie amerických síl v Európe (EUCOM) informovalo, že sa tohto cvičenia zúčastnia americké jednotky vyslané priamo z USA. A síce skutočne ide o najväčšiu americkú účasť za posledných 25 rokov (20 000 vojakov, 13 000 jednotiek vojenskej techniky), no nie je to najväčšie spojenecké cvičenie v Európe.

To sa uskutočnilo pred dvomi rokmi pod názvom Tredent Juncture, pričom sa ho zúčastnilo až 50 000 spojeneckých a partnerských vojakov. 

Oproti ruskému vojenskému cvičeniu VOSTOK 2018 s účasťou až 300 000 vojakov a 36 000 vozidiel sa skutočne nejedná o cvičenia masívnych rozmerov.

V prípade takto veľkých cvičení navyše vždy dochádza k informovaniu druhej strany o pôsobení, úlohách a rozmeroch pričom sú vždy pozvaní aj pozorovatelia, čím sa má docieliť transparentnosť a nekonfliktný motív cvičenia.

Samotné velenie Severoatlantickej aliancie si je pritom vedomé vážnosti situácie v Európe. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ako aj amerických veliteľ pre Európu Tod D. Wolters potvrdili, že situáciu monitorujú a majú pripravené postupy v prípade prepuknutia nákazy v jednotkách. Momentálne sa teda v cvičení pokračuje, všetko sa však môže s vývojom situácie meniť. Časť cvičenia v arktických podmienkach v Nórsku už zrušili.

Internetová stránka Amerického velenia pre Európu dokonca podrobne informuje o vývoji tejto epidémie pričom zároveň poskytuje všetky dôležité informácie a odkazy predovšetkým pre personál a ich rodiny.

Američania teda situáciu vôbec nezneužívajú. O samotnom cvičení informujú od jeho počiatku. Zároveň súčasnú epidémiu podrobne monitorujú a sú ochotní meniť svoje plány v prípade negatívneho vývoja celej situácie. Presun jednotiek a ich pôsobenie v jednotlivých cvičeniach nie je permanentné. Po splnení jednotlivých úloh v rámci cvičení v Poľsku a Pobaltí dôjde k ich plánovanému presunu späť na americkú pôdu.

Nešírme zbytočne paniku

Aj napriek tomu, že súčasný stav ohľadom epidémie je v niektorých európskych krajinách skutočne vážny a informovanie o danej téme je tak na mieste, niektorí zákonodarcovia (aj bývalí) sú ochotní zneužívať situáciu pre svoje osobné zviditeľnenie. 

Status Milana Uhríka je teda iba ďalšou snahou o mediálne zviditeľnenie, pričom sa neštíti zneužiť preplnenosť mediálneho priestoru informáciami o koronavíruse, ktorý je momentálne výzvou pre Európu i celý svet.