Facebook tvrdí, že odstraňovanie fake news je v rozpore so slobodou slova

Facebook tvrdí, že odstraňovanie fake news je v rozpore so slobodou slova

„Fake news“ podľa najväčšej sociálnej siete neporušujú jej komunitné pravidlá. Namiesto mazania sa ich chystá degradovať na nižšie priečky v poradí zobrazovania príspevkov.

Spoločnosť Facebook oznámila, že falošné správy a dezinformácie z platformy nebude odstraňovať. Svoj postoj vedenie obhajuje tvrdením, že cenzúra informácií je v priamom rozpore s princípmi slobody slova.

Pre obmedzenie dosahu dezinformácií a hoaxov sa gigant rozhodol takéto príspevky posúvať na nižšie priečky pri zobrazovaní nástenky. Má na to poslúžiť pokročilý algoritmus, ktorý „fake news” dokáže identifikovať a znížiť tak ich potenciálny organický dosah. Podľa Facebooku vďaka tomuto kroku budú mať príspevky vyhodnotené ako dezinformačné v priemere až o 80 percent zobrazení menej.

V rámci rôznych aktivít, ktoré vyzývajú na ostražitosť pred falošnými správami a propagandou, Facebook začal s vlastnou reklamnou kampaňou s názvom „fake news is not our friend“ (falošné správy nie sú náš priateľ). Kampaň však v súčasnosti prebieha len v Británii.

Najpopulárnejšia sociálna sieť bola v poslednom čase intenzívne kritizovaná pre nedostatočnú ochranu osobných údajov jej používateľov, ktorú odhalil škandál Cambridge Analytica. Vlna kritiky sa však na Facebook valila aj pre dezinformačné kampane, ktorých cieľom bolo ovplyvniť zahraničné voľby.

Vedenie sa v posledných mesiacoch snaží presvedčiť verejnosť o tom, že boj s dezinformáciami berie vážne. Spochybňuje to však skutočnosť, že Facebook nijako neobmedzil činnosť stránok, ktoré opakovane šíria preukázané lži a manipulácie.

Konkurenčný Twitter na „fake news“ reaguje ráznejšie – denne zmaže v priemere až milión falošných účtov a botov, ktorí boli napríklad počas amerických prezidentských volieb použití na automatizované šírenie manipulácií a hoaxov. Takáto snaha Twitteru o zamedzenie šírenia dezinformácií sa dotkne až šiestich percent všetkých registrovaných účtov.

Facebook sa  bráni tvrdením, že sociálna sieť „bola založená ako miesto, kde môžu rôzni ľudia vyjadriť svoj názor“.