Facebookom sa šíri falošný prieskum – víťazom volieb by sa stal Kotleba

Facebookom sa šíri falošný prieskum – víťazom volieb by sa stal Kotleba

Ľudia zdieľajú nezmyselný prieskum verejnej mienky, o ktorom nie je nič známe a jeho výsledky sú diametrálne odlišné od serióznych výskumov.

Štvrtého februára sa na málo známej stránke Uniknuté dokumenty objavili čísla z nikdy nezverejneného a pravdepodobne neexistujúceho prieskumu verejnej mienky.

Pochybnosti o dôveryhodnosti nevyvoláva len to, že názov agentúry je vyhviezdičkovaný a chýbajú akékoľvek informácie o spôsobe zberu dát a veľkosti vzorky. Na prvý pohľad podozrivé sú aj výsledky. Hviezdičkový výskum dáva strane Mariana Kotlebu až 22,6 percenta, skutočne najsilnejšia politická strana by zas nedostala ani 20 percent.

Stránka Utajené dokumenty o sebe tvrdí, že zverejňuje ,,utajené dokumenty a informácie, ktoré sa nikdy nemali dostať na verejnosť“.

Nezvyčajné čísla už prebrali stránky dvoch miestnych organizácií ĽSNS. Aj vďaka tomu mal v pondelok popoludní ,,uniknutý“ prieskum takmer 1500 zdieľaní na Facebooku.

Podobné výsledky rovnaká stránka priniesla už koncom minulého roka. Podľa decembrových výsledkov mal byť víťazom volieb Smer–SD s 21,6 percenta, na druhom mieste sa údajne umiestnila ĽSNS s 16,5 percenta. Ani vtedy nebolo zverejnený názov agentúry, ktorá prieskum robila.

Podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus je zverejňovanie podobných prieskumov len snahou o vyvolanie záujmu na sociálnych sieťach. Ich výsledky sa nedajú považovať za dôveryhodné. Okrem nereálnych čísel totiž vzbudzujú pochybnosti aj chýbajúce základné údaje o prieskume.

Podľa Slosiarika je navyše veľmi nepravdepodobné, aby sa výsledky výskumov verejnej mienky od rôznych agentúr v rozmedzí jedného mesiaca od seba líšili o takmer desať percentuálnych bodov. Obzvlášť podozrivé je to v prípade Smeru-SD.