„Fake news“ a propaganda socializmu: americký chrobák a Dedo Mráz

„Fake news“ a propaganda socializmu: americký chrobák a Dedo Mráz

Bývalý komunistický režim používal propagandu na upevnenie svojej moci a potieranie triednych nepriateľov. Na Američanov zvalil inváziu mandelinky zemiakovej a Ježiška vykreslil ako symbol života chudobných v kapitalizme. V novej sérii prinášame informácie o propagande a hoaxoch komunistického režimu, ktorý si tak upevňoval svoju moc.

Invázia amerického chrobáka

Začneme známou vyhláškou z 19. júla 1952. Úrady v nej vyzývajú ľudí, aby sa zapojili do boja proti americkému chrobákovi – poslovi amerického imperializmu a najväčšiemu škodcovi nášho hospodárstva.

Vo vyhláške sa napríklad píše: „Jest vlasteneckou povinností každého občana zúčastnit se této celokrajské hledačky, aby americký brouk – posel amerického imperializmu byl v našem kraji zničen a zabráněno mu jeho další šírení do východních krajů a k našim východním spojencům.“

Išlo o pásavku zemiakovú (známu aj ako mandelinka), ktorá sa premnožila, čo spôsobilo škody na úrode po celej Európe. Komunisti ju však dokázali využiť a z rozšírenia tohto chrobáka propagandisticky obvinili Západ. Vypúšťať ju na našom území mali z lietadiel a svoju úlohu zohrali aj zahraniční agenti.

Ako sa s Ježiška stal Dedo Mráz

Jednoducho. Stačil na to už povestný vianočný prejav prezidenta Antonína Zápotockého. „Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stáva se z něho děda Mráz,“ vyhlásil prezident a bolo vybavené. Podľa Zápotockého mal Ježiško pripomínať pracujúcim a chudobným, že patria do chlieva. 

Ježiško, chodiac nahý a otrhaný, mal byť symbolom chudoby obyčajných ľudí v kapitalizme. Nahradiť ho má dedo Mráz oblečený v baranici a kožuchu – symbol prosperity socializmu.

„Děda Mráz přijíždí k nám od východu a na cestu mu září také hvězdy — nejen jediná betlémská. Celá řada rudých hvězd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách,“ zaznie ešte v prejave z úst Zápotockého.

Treba uznať, že vtedajší autori politických prejavov fantastickými metaforami nešetrili a dnes by si sa uživili ako kreatívni copywrighteri.  

Komunisti cirkev odstavili a prenasledovali ako imperialistický prežitok. Navyše z ideologického hľadiska ľudia mali veriť komunistom a nie cirkvi, takže kňazi a celkovo náboženstvo bolo pre komunistov vážnou konkurenciou. Preto štát cirkvi postupne likvidoval alebo priamo ovládal. Preto Ježiško bol neprijateľný náboženský symbol a musel ho nahradiť ateistický a navyše sovietsky Dedo Mráz.

Štátom riadená propaganda

Komunistická strana Československa k upevneniu svojej moci využívala rôzne prostriedky, vrátane cielenej propagandy, o ktorú sa staralo aj samostatné Oddelenie propagandy a agitácie ÚV KSČ. Obzvlášť „výživné“ boli práve 50. roky. Ani v ďalších rokoch však komunistický režim nezaostával.