Falošná kontrola falošných správ

Falošná kontrola falošných správ

Tzv. “dvojitý podvod“ odhalili švédski užívatelia internetu. Upozornili na falošnú stránku, ktorá sa prezentovala ako jedna z mnohých stránok určených na kontrolu faktov a dezinformácii. Robila však presný opak toho, čo tvrdila – nekontrolovala ale posilňovala dezinformácie.

Nová švédska stránka Medienkollen dezinformácie prezentovala ako fakty, píše denník The Guardian. Stránka vytvárala nový naratív, pričom využívala dôkazy a názory na podporu niektorých príbehov či tvrdení. Často to bol zámerne zavádzajúci argument, ktorý sa tváril ako overená informácia.

Novinárom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, kto spomínanú stránku prevádzkuje. Podľa denníka však “táto stránka komunikáciou pripomína doktrínu, ktorú presadzuje (aj praktizuje) jedna z najvplyvnejších postáv [ruskej] politiky, Vladislav Surkov”, ktorý “si uvedomil, že je rovnako efektívne spochybňovať všetky ostatné naratívy a nechávať publikum, ktoré sa snaží zistiť pravdu, v neistote o tom, čo je pravda a komu veriť.” Ak si chcete pozrieť všetky podrobnosti tohto príbehu, prečítajte si článok The Guardian s názvom “V post-pravdivej ére je nevyhnutná kontrola falošných správ švédskej krajnej pravice“. Príbeh zo Švédska je dôkazom toho, že populisti začínajú používať rovnaký jazyk ako tí, ktorí ich kritizujú za popularizáciu dezinformácii.

Falošné správy sú predmetom debát čoraz častejšie. Úderná jednotka EÚ na boj s dezinfromáciami East StratCom Task Force preferuje označenie “dezinformácie”, najmä vzhľadom na to, že pro-kremeľské dezinformácie, ktoré skupina odhaľuje, sú skutočne súčasťou zámerne vytvorenej dezinformačnej kampane, a nie iba občasné fámy a klebety. Podrobnejšie sa tejto téme venovali v minulotýždňovom článku “Komentár: Metódy, ciele a následky pro-kremeľskej dezinformačnej kampane”.

Podľa ich portálu sa povedomie o problematike dezinformácii všeobecne rozširuje globálne, napr. vďaka projektu First Draft News, či mnohým svojpomocným iniciatívam, ale aj lokálne, v mnohých členských štátoch EÚ, ako napr. vo Francúzku, Dánsku a Švédsku, kde projekt Viralgranskaran má až 70 000 podporovateľov na Facebooku.

Článok je voľným prekladom originálneho článku Fake fake news checker, ktorý na svojom webovom portále uverejnila európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force.