Falošné profily na sociálnych sieťach – veľká zbraň ruskej propagandy

Falošné profily na sociálnych sieťach – veľká zbraň ruskej propagandy

V Rusku pracujú tisíce internetových trollov na tom, aby na sociálnych sieťach šírili strach a nenávisť. Na Ukrajine v súčasnosti pôsobia štyri typy užívateľov, každá skupina pracuje odlišne.

Popri štátnych, Kremľom riadených médiách a spravodajských agentúrach, sú takzvaní internetoví trollovia ďalším mimoriadne účinným nástrojom ruskej dezinformačnej kampane. Ide o ľudí, ktorí si zakladajú stovky falošných profilov na rôznych sociálnych sieťach. Títo ľudia potom prostredníctvom svojich účtov šíria ruskú propagandu.

Podľa odhadov pracuje iba v petrohradskej centrále štyristo takýchto trollov. Bývalí zamestnanci centrály tvrdia, že sa tu ľudia striedajú v dvanásťhodinových zmenách a ich mesačný zárobok je okolo tisíc amerických dolárov. V jednej miestnosti pracuje asi dvadsať ľudí, ktorí sa riadia presne stanovenými scenármi a inštrukciami. Na každú miestnosť dohliadajú traja editori, tí sú oprávnení udeľovať pokuty v prípade, že nie je dosiahnutý stanovený denný limit príspevkov alebo sa príspevky neriadia manuálom.

Skupina ukrajinských novinárov a občianskych aktivistov teraz popísala spôsob, akým trollovia pracujú proti Ukrajine.

Hoci sa títo ľudia prezentujú ako skutoční ukrajinskí patrioti, realita je často iná. Väčšinou ide o ruských občanov. Dobrým príkladom je Mykola Hayduk, ktorý vystupoval pod menom Stepan Mazura. Tento človek prezentoval sám seba ako ukrajinského vlastenca a bol jedným z hlavných podnecovateľov nepokojov a násilností. Ako sa ukázalo, s Ukrajinou nemal okrem svojej profilovej fotky žiadnu spojitosť. Všetky svoje príspevky pridával z okolia Moskvy a Petrohradu.

Nie všetci trollovia však pracujú rovnako. Existujú štyri typy šíriteľov ruskej propagandy:

  1. Obranca Ukrajiny – vydáva sa za ukrajinského patriota, jeho profil má vlasteneckú tematiku. Šíri agresívnu propagandu a vyzýva k násiliu.
  1. Politický komentátor – svoje príspevky venuje najmä vláde, snaží sa očierňovať politických predstaviteľov krajiny.
  1. Perfektná Ukrajinka – vystupuje ako dokonalé ukrajinské dievča, má kvalitné fotky a na sebe oblečenie modrej a žltej farby. Na svojom profile však šíri konšpirácie a lži. Najnovším takto šíreným klamstvom je správa o tom, že prezident Porošenko žiada zrušiť protiruské sankcie.
  1. Predátor – najzriedkavejší typ, väčšinou nič nepridávajú, ale vystupujú ako administrátori rôznych skupín.

Pre bežných užívateľov môže byť mimoriadne náročné rozoznať rozdiel medzi ruským trollom a obyčajným angažovaným občanom. Pomôckou môžu byť osobné informácie, skutočný človek aspoň z času na čas pridáva aj príspevky zo svojho súkromia, fotky s priateľmi, z ciest a podobne. Na falošnom profile spravidla takéto súkromné informácie nenájdeme.