Falošné správy o Ukrajine plnia ruské médiá

Falošné správy o Ukrajine plnia ruské médiá

Ruské médiá pokračujú vo výrobe dezinformácií o Ukrajine. Najnovšie vraj Ukrajinci z Donbasu využívajú bezplatné zdravotníctvo v Doneckej ľudovej republike. Donecká ľudová republika má zas otvárať oficiálne zastupiteľstvo vo Francúzsku.

Doneckú ľudovú republiku, kde separatisti vyhlásili nezávislosť ešte v apríli 2014, dnes neuznáva žiadny člen OSN. Podľa informácií ruského internetového denníka ukraina.ru má však DĽR už 1. septembra 2017 otvoriť v Marseille oficiálne zastupiteľstvo. Francúzske veľvyslanectvo na Ukrajine prípadné nové zastupiteľstvo neplánuje uznať. Bolo by v rozpore s francúzskou oficiálnou politikou, ktorá rešpektuje suverenitu a integritu Ukrajiny. Donecká ľudová republika už stihla otvoriť dve podobné zastupiteľstvá, jedno v Českej republike, ktoré bolo zrušené rozhodnutím súdu, druhé v Turíne, ktoré nemá legálny status.

Podľa informácii ďalšej ruskej  televízie RT obyvatelia tej časti Donbasu, ktorá zostala pod kontrolou vlády v Kyjeve a kde stále dochádza k bojom s proruskými separatistami, cestujú do DĽR za bezplatnou zdravotnou starostlivosťou. Výpovede ľudí vo zverejnenom videu hovoria, že na území pod kontrolou ukrajinskej vlády nedostanú pomoc, ani keď umierajú. Tieto tvrdenia okamžite vyvrátili mnohé komentáre na sociálnych sieťach od samotných obyvateľov DĽR. Podľa nich bezplatná starostlivosť v DĽR je mýtus a bežnou realitou sú úplatky, drahé lieky a nedostatok kvalifikovaných lekárov.

Rozsah šírenia falošných správ o Ukrajine v ruských médiách dokazuje aj množstvo zdieľaní týchto vymyslených správ, ktoré sa objavili aj v NTV alebo v Sputnik. Šírenie propagandistických informácii o DĽR v Rusku je veľmi časté, čo môže byť spôsobené aj tým že Moskva podporuje Doneckú ľudovú republiku. Ruský prezident Putin prednedávnom dokonca vyhlásil, že v Rusku budú uznané všetky dokumenty vydané na východe Ukrajiny na území separatistickej Doneckej a Luhanskej oblasti.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ruského prezidenta pre podobné vyhlásenia a kroky už dávnejšie kritizoval. Tvrdí, že Moskva začala svoju kampaň na Kryme a východe Ukrajiny hlavne manipuláciou s dezinformáciami. Tanky, delostrelectvo a stovky nevinných obetí nasledovali až potom.