Harabin opäť zavádza o tom, ako odsúdil mladého františkána

Harabin opäť zavádza o tom, ako odsúdil mladého františkána

V nedeľnej relácii televízie Ta3 V politike Harabin vytiahol rozsudok, podľa ktorého františkána Bystríka Janíka oslobodil. To však nie je úplne pravda.

Bystrík Janík bol františkánsky kňaz, ktorého v roku 1979 v NDR tajne vysvätili za kňaza. Začiatkom 80. rokov spustila ŠtB akciu VÍR namierenú proti františkánom v Československu.

V roku 1983 založila ŠtB na Janíka zväzok s krycím menom CYRIL. V roku 1985 Janíka obžalovali. Prípad dostal na stôl senát na čele so Štefanom Harabinom. V októbri 1985 tento senát Janíka oslobodil.

Harabin v súčasnosti pri diskusii o tomto procese operuje hlavne týmto oslobodením. V nedeľnej relácii Ta3 V politikevytiahol oslobodzujúci rozsudok a prezentoval ho ako hlavný dôkaz, ktorý ukazuje, že Harabin v skutočnosti Janíka neodsúdil.

Problémom však je, že to nie je celá pravda. Pracovník Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský totiž na svojom blogu píše, že okresný prokurátor sa proti tomuto rozsudku odvolal a poslal prípad na krajský súd v Košiciach.

Tento súd oslobodzujúci rozsudok, ktorý Harabin ukázal v Ta3, zrušil a poslal prípad opäť na súd v Poprade.

Následne vo februári 1986 senát opäť vedený Harabinom, Janíka odsúdil na nepodmienečný trest 28 mesiacov. Janík mal už v tom čase podlomené zdravie. Do väzenia nastúpil v júli 1986.

Z väzenia ho pustili  v októbri 1987. Následne odišiel do Prahy k miestnym františkánom a v roku 1998 vo veku 46 rokov tam zomrel.

Zaujímavosťou tohto prípadu je aj to, že prípad stál na výpovedi korunnej svedkyne, ktorú však spracovávala ŠtB a bola psychicky labilná. Nevieme však povedať, či mal Harabin vedomosť o úlohe ŠtB v tomto prípade.

Pri prvom súde táto žena tvrdila, že finančne podporovala Janíka dobrovoľne. Pri druhom súde už však tvrdila, že ju Janík využíval a pýtal od nej peniaze. Pred súdom dokonca tvrdila, že ju „zhypnotizoval ako Ho Či Min Francúzov vo Vietname“.

Štefan Harabin z nedeľnej diskusie zostrihal krátke video, v ktorom prezentuje oslobodzujúci rozsudok ako „dôkaz“ o svojej bezúhonnosti. Video spolu s pôvodným rozsudkom zdieľa aj dezinformačná InfoVojna a na Facebooku zverejnil Harabin príspevok s týmto rozsudkom, ktorý má už vyše 900 zdieľaní.