Hitparáda ruských hoaxov za rok 2020

Hitparáda ruských hoaxov za rok 2020

Rusko ani v roku 2020 nezaháľalo a pripravilo niekoľko nezabudnuteľných dezinformácií. Niektoré sa možno nedali rozpoznať hneď, no viaceré z nich boli do oči bijúce klamstvá.

Kremeľ v roku 2020 čelil mnohým obvineniam. Od zasahovania do referenda  vo Veľkej Británii cez manipuláciu volieb v tej istej krajine, či USA až po obvinenia týkajúce sa špionáže v USA, Kanade a Veľkej Británií, s cieľom ukradnúť výskum vakcíny proti Covid-19. 

Okrem toho sa v tomto roku objavili informácie, že Rusko platí novinárov na voľnej nohe, aby šírili dezinformácie. Zároveň sa ukázalo, že Rusi šíria klamstvá o konkurenčných vakcínach, len aby podporili tú vlastnú Sputnik V.

Prípad Navaľného

Otravu Alexeja Navaľného o ktorej sme písali tu, preletela komplet západným svetom. Rusko odmietlo, že by v tom mohlo mať prsty. Namiesto toho Kremeľ nezaháľal a ako je zvykom, konšpiroval o tom, kto iný v tom mohol byť zapletený.

Sám Alexej Navaľnyj obvinil Rusko zo svojej otravy. Dôvod mal byť ten, že dlhodobo a ostro vystupuje proti vláde Vladimíra Putina. V decembri sa Navaľnyj v telefonáte zahral na šéfa FSB a zavolal jednému z dôstojníkov – ktorý mal byť zapletený do útoku na jeho osobu.

Dôstojník FSB ignoroval všetky možné bezpečnostné predpisy a zdvorilo sa snažil potešiť „nadriadeného“, keď sa mu priznal k trestnému činu. Do detailov popísal ako malo k trestnému činu dôjsť aj to, ako zlyhal…

Odpočúvanie

Tento rok sa niesol mimo iného aj v znamení volieb v Bielorusku a následných demonštrácií. Bielorusi sa tvrdo ohradili voči voľbám, ktoré neprebehli demokraticky, no Lukašenko sa aj napriek tomu snaží zostať na svojom poste. Používa na to rôzne praktiky. 

Lukašenko začiatkom septembra vyhlásil, že má dôkazy o tom, že za otravou Navaľného, ako aj za protestmi v Bielorusku, stojí – ako inak – Západ. 

Aby toho nebolo málo zdieľal hrubo sfalšovanú nahrávku odpočúvaného rozhovoru. Konkrétne 4. septembra bieloruské bezpečnostné služby zverejnili rozhovor, ktorý mal údajne prebehnúť medzi nemeckými a poľskými spravodajskými agentmi. Tí vraj plánovali zmenu režimu v Bielorusku.

A mimochodom, vraj sa sťažovali na to, že Lukašenko bol „tvrdý oriešok“ .

Rozhovor bol odvysielaný v ruskej štátnej televízií. To však vyvolalo akurát tak lavínu vtipov na ruských a bieloruských sociálnych sieťach. 

Falošne pravé demonštrácie

Ruský oscarový režisér Nikita Michalkov chcel ukázať, ako obrázky z masívnych demonštrácií proti Lukašenkovi v Bielorusku predstavovali iba počítačom generované snímky.

Michalkov mal niekedy vlastnú televíznu šou, ktorá bola vysielaná v ruskej štátnej televízii, avšak keď to s konšpiráciami preháňal, šou mu zrušili. Tvrdil napríklad, že Bill Gates chce popri vakcinácií ľuďom aplikovať pod kožu čip. 

Michalkov pokračoval vo vlastnej šou ďalej, síce už nie pod záštitou ruskej štátnej televízie, no presadil sa na YouTube. Jeho televízna šou preto nechala niektorých vyfotografovať a odvysielala ich ako dôkaz falošnosti. Išlo pritom o pravé fotografie, ktoré boli pánom Michalkovom vyhlásené za falošné. 

Ohavná vakcína

Témou roka 2020 bola jednoznačne choroba Covid-19 a s ňou spojené dezinformácie, čo sme opisovali viackrát – napríklad tu, alebo tu.

Od kedy sa však začalo rozprávať o vakcíne, chcelo Rusko súťažiť so svojimi konkurentmi a tak padali aj rôzne falošné obvinenia. Kremeľ už od začiatku pandémie zaisťoval mediálny priestor pre antivaxerov a konšpirátorov.

Sledovali za tým kampaň v prospech ruskej vakcíny Sputník V. Konkurenčnú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca pritom označili ako opičiu vakcínu, ktorá mala premeniť ľudí na opice. Akokoľvek neuveriteľne to znie, Rusko to tak propagovalo.

Nadnárodná britsko-švédska AstraZeneca následne ponúkla Rusom spoluprácu na kombináciu vakcín. Odvtedy nebolo o opiciach ani slovo.

V súvislosti s vakcínou proti Covid- 19 čelilo Rusko aj obvineniu, že chce ukradnúť výskum ohľadom spomínanej vakcíny. Bolo obvinené zo špionáže vo Veľkej Británií, Kanade a USA.

Kremeľská propaganda a pandémia 

East STRATCOM Task Force, ktorý sa špecializuje na ruské dezinformácie v Strednej a Východnej Európe zistil, že Kremeľ cez jazykovo lokalizované kanály vládnej televízie Russia Today vyrába falošné správy v angličtine, španielčine, francúzštine, nemčine a taliančine.

Ich cieľom je vyvolať informačný chaos a tým prehĺbiť krízu verejného zdravia v západných krajinách. Dezinformácie spojené s pandémiou, ale aj dezinformácie ako také majú jediný cieľ a tým je vyvolať chaos a následne nedôveru ľudí v politických predstaviteľov, alebo epidemiológov.