Hlavným americkým konpširátorom je Trump. Potvrdil výskum

Hlavným americkým konpširátorom je Trump. Potvrdil výskum

Aktuálny americký prezident Donald Trump od mája stále viac a viac tvrdí, že počas volieb (3.11.2020) bude dochádzať k masívnym podvodom. Odborníci na politickú komunikáciu sú presvedčení, že si vytvára priestor na neuznanie výsledkov volieb v prípade vlastnej porážky. Nový výskum potvrdzuje, že najčastejším zdrojom dezinformácií ohľadom volieb je práve Donald Trump.

Viaceré z Trumpových dezinformácií sa týkajú hlasovania prostredníctvom poštových hlasovacích lístkov (tzv. mail-in ballots voting). Trump ešte v máji tohto roku cez Twitter vyhlásil, že „hlasovanie cez poštu povedie k masívnym podvodom a zneužívaniu.

V júli napísal podobný príspevok, v ktorom hovorí o „najskorumpovanejších voľbách v histórii nášho národa,“ v prípade, že súd nenariadi zmenu spôsobu hlasovania. V auguste vyjadril v interview pre Fox News znepokojenie, že Čína a Rusko si uchmatnú množstvo hlasovacích lístkov.

Trumpove tvrdenia o masívnych podvodoch v prípade poštového hlasovania boli vyvrátené viacerými zdrojmi vrátane The Washington Post, Associated Press, The New York Times či portálom FactCheck. Tento spôsob hlasovania by zároveň mohol znížiť riziko rozšírenia koronavírusu.

Osem z desiatich republikánov verí na podvody

V prieskume od Reuters a Ipsos obavy z masívnych volebných podvodov vyjadrilo až 80 percent registrovaných republikánov. Obavy z politických zásahov do volieb má tiež sedem z desiatich demokratov.

Nový výskum z Harvardského centra pre internet a spoločnosť (Berkman Klein Center for Internet & Society) sa zaoberá tým, ako boli tieto (dez)informácie šírené a prečo sa v niektorých kruhoch stali široko akceptované.

Autori tvrdia, že hlavným zdrojom dezinformácií nie sú ani tak sociálne siete, ale naopak tradičné médiá informujúce o výrokoch elít – predovšetkým tweetoch Donalda Trumpa. Tie výskum označil za ich hlavný zdroj, pričom sociálne siete majú prispievať len k ich šíreniu.

Donald Trump podľa výskumu využil masmédia na posilnenie svojej dezinformačnej kampane. Pomáhať mu majú najmä pravicové média, a to predovšetkým Fox News. Tie zároveň nepúšťajú do éteru tých republikánov, či iných konzervatívcov, ktorí s Trumpom nesúhlasia a tvrdia, že podvody sú ťažko realizovateľné.

Výsledky výskumu sú založené na analýze až 55 tisíc článkov online médií, päť miliónov tweetov a 75 tisíc príspevkov na Facebooku. Štúdia zatiaľ neprešla tzv. peer-review procesom, i keď Alex Stamos – jeden z výskumníkov zo Stanfordu – na Twitteri uviedol, že štúdia „vyzerá konzistentne“ s ostatnými výskumami, ktoré sa týkajú volebných dezinformácií.

Účinnejší ako ruskí trollovia

Podľa autorov sa ich výsledky zhodujú so zisteniami už publikovanými v knihe Network Propaganda, v ktorej konštatujú, že Fox News a Trumpova kampaň mala väčší vplyv na šírenie dezinformácií v rokoch 2015-2018 ako ruskí trollovia. Tí majú mať podľa portálu New York Times oveľa jednoduchšiu prácu ako pred poslednými voľbami – stačí im totiž iba citovať a zdieľať Trumpove príspevky na Twitteri a nemusia nič vymýšľať.

Chorý Trump zľahčuje pandémiu

Americký prezident Donald Trump je známy aj zľahčovaním pandémie SARS-CoV-2. „Nebojte sa Covidu. Nenechajte, aby dominoval váš život,“ uviedol nedávno na Twitteri.

Stalo sa to aj napriek tomu, že je stále chorý a má COVID-19, pričom bol aj hospitalizovaný. Po niekoľkých dňoch sa však vrátil do Bieleho domu, kde vystúpil bez rúška. Z tváre si ho zložil pred príhovorom.

U niektorých ľudí tým vyvolal pobúrenie. Demokratický senátor Chris Coons to považuje za „tragické zlyhanie líderstva.

Ako zabrániť dezinformáciám?

Napriek tradičným odporúčaniam autori výskumu tvrdia, že je nepravdepodobné, aby k zabráneniu šírenia dezinformácii pomohlo viac tzv. „fact-checkingu“ na Facebooku (a iných sociálnych sieťach). Namiesto toho bude pravdepodobne potrebné „agresívnejší“ prístup  tradičných médií, tlačovej agentúry Associated Press a televíznych staníc, či a ako pokryjú Trumpove vyhlásenia.