Hoax, že koronavírus neexistuje, naberá na sile

Hoax, že koronavírus neexistuje, naberá na sile

Kým pred pár týždňami vládol v spoločnosti strach z nového ochorenia COVID-19 a ľudia sa riadili nariadeniami vlády, teraz pribúda naopak tých, ktorí o koronavíruse pochybujú. K životu sa prebudili dezinformačné stránky a čoraz viac ľudí po celom svete označuje pandémiu za výmysel.

Podľa výskumníkov z Univerzity v Oxforde, až každý piaty Brit si myslí, že koronavírus je podvrh. Tri pätiny opýtaných navyše uviedlo, že vláda ich do istej miery zavádza o pandémii. 

Podobný problém má však aj Slovensko. Ako uvádza Denník N, väčšina ľudí nemá priamu skúsenosť s ochorením a nepozná nikoho, kto by koronavírus prekonal. Stáva sa preto jednoduchým pochybovať o závažnosti ochorenia.

Na začiatku pandémie väčšina dezinformačných webov prekvapivo mlčala o novom víruse. S pribúdajúcimi dňami, keď sa situácia začala zlepšovať, však začali pribúdať nepodložené informácie a hoaxy.

Dnes sa už na dennej báze objavujú informácie ako napríklad, že koronavírus je vypúšťaný liatadlami, že v Rusku už majú liek na toto ochorenie alebo že konope obsahuje účinné látky proti koronavírusu. Ide o hoaxy.

Svoju činnosť posilnil aj neslávne známy web Badatel.net, ktorý je plný zdravotníckych zmyslov. Rúška vraj majú ľudí odnaučiť slobodne dýchať, koronavírus zabíja tých, ktorí sa spoliehajú na farmaceutické lieky a vládny predstavitelia vytvárajú iba zdanie pandémie.

Dezinformácie ohrozujú život

Ako upozorňujú mnohí odborníci, problém by mohol nastať najmä v prípade, že by sa objavila druhá vlna ochorenia COVID-19. Ľudia pochybujúci o závažnosti vírusu by boli pravdepodobne menej ochotní dodržiavať vládne nariadenia, čo by mohlo vývoj pandémie značne skomplikovať. 

Podľa prieskumu z apríla tohto roku by sa iba 40% ľudí na Slovensku dalo zaočkovať proti novému koronavírusu, keby táto vakcína bola k dispozícii. Väčšina sa obáva, že očkovanie by nepomohlo alebo by spôsobilo ešte väčšie problémy. Tieto názory posilňujú práve konšpiračné stránky.

Ku konšpiračným teóriám sa prikláňajú najmä voliči ĽSNS, ale aj Smer SD, Sme rodina, OĽaNO či SAS. V prípade strany ĽSNS sa však nejde o prekvapenie, keďže samotný predseda Marián Kotleba, ale aj mnohí ďalší predstavitelia, šíria nepravdivé a konšpiračné teórie. 

Koronavírus podľa nich vznikol umelo v laboratóriu, je to účelová biologický zbraň a slúži na zotročenie ľudstva. Samozrejme, žiadna z týchto informácií nie je pravdivá.

Ako uvádza Daniel Freeman, britský profesor psychológie, ľudia, ktorí veria konšpiračným teóriám sú menej ochotní poriadiť sa nariadeniam. Existuje preto veľké riziko, že odmietnu očkovanie či diagnostický test, čo môže v konečnom dôsledku ohroziť celú populáciu. 

Preto je dôležité poznať základné informácie o ochorení COVID-19 a všetky nové informácie si overovať. Všetky dôležité informácie o koronavíruse a opatreniach vlády sa dajú nájsť na korona.gov.sk.