Jaroslav Paška z SNS obvinil Merkelovú z krádeže respirátorov

A. Merkel
Zdroj: European Council

Už bývalý poslanec SNS Jaroslav Paška obvinil nemecké úrady, že v hamburskom prístave zhabali ochranné zdravotnícke pomôcky určené pre Slovensko.

Vymyslené obvinenie zverejnil na svojom facebookovom profile. Ochranné prostriedky mali byť údajne objednané pre slovenské nemocnice, kvôli ich nedostatku v súvislosti s koronavírusom. 

„Nemecká vláda týmto škandalóznym, arogantným, egoistickým krokom, ignorujúcim nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnej ľudskosti a humanitárnych princípov, zabránila transportu nedostatkového, pre nás a našich zdravotníkov v tomto čase existenčne dôležitého, legálne objednaného, aj legálne prepravovaného zdravotníckeho materiálu a sprosto nám ho bez náhrady zoštátnila, pre okamžité použitie v Nemecku,“ napísal Paška.

Na tento status reagoval aj generálporučík OS SR vo výslužbe Pavel Macko, ktorý napísal „Pán Paška, toto sú veľmi vážne informácie. Dúfam, že si uvedomujete, že ide o mimoriadne vážne obvinenia v situácii šíriacej sa nákazy,” konštatoval generál, ktorý bol veliteľom veľkých logistických operácií NATO. Zaroveň Paškovi pripomenul, že to nie je po prvý rát, čo si bezostyšne vymýšľa. “V minulosti ste opakovane buď z dôvodu nekvalifikovanosti, alebo vedome šírili nepravdivé informácie. Chcem veriť, že toto všetko máte riadne podložené a že nechcete politicky parazitovať v súvislosti s šírením tejto choroby,” dodal Macko.

Pavel Macko
Zdroj: Facebook

Zároveň Macko obratom na Pašku podal podnet na generálnu prokuratúru, aby preverila, či náhodou Pavol Paška náhodu nešíri poplašnú správu, čo je trestné.

Reagovalo aj ministerstvo zahraničia

Na celú situáciu reagovalo aj Ministerstvo zahraničných vecí SR, ktoré Paškove informácie popiera. „Žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný, či skonfiškovaný, ale je iba dočasne zadržaný. Ide o rozhodnutie nemeckého krízového štábu zo stredy 4. marca, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj ďalších okolitých krajín,” konštatovalo ministerstvo zahraničných vecí.

V prípade ide o nejednoznačné pravidlá pri mimoriadnych opatreniach, ktoré zaviedla v prípade zdravotníckeho materiálu celá Európska únia a nielen Nemecko.

“Rezort diplomacie o tejto súvislosti vie a sme v kontakte s nemeckými úradmi, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť. Zároveň vyzývame, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, ktoré neprospieva nikomu,“ uzavrel rezort diplomacie vo svojom stanovisku.

 

ŽIADNE KOMENTÁRE