Kaliňák zavádzajúco interpretuje správy Frontexu o migrantoch

Kaliňák zavádzajúco interpretuje správy Frontexu o migrantoch

Robert Kaliňák tvrdí, že Frontex píše o spolupráci mimovládnych organizácií s organizovaným zločinom pri preprave migrantov do Európy. Frontex však situáciu opisuje trochu inak.

Koncom minulého týždňa bol v Bruseli samit Európskej rady, na ktorom európski lídri diskutovali o riešení migrácie. Rokovania trvali dlho a natiahli sa až do rána nasledujúceho dňa. Predstavitelia členských krajín nakoniec našli kompromis, ktorý odsúhlasili všetky krajiny. Závery samitu si môžete prečítať tu.

V ten istý deň usporiadali tlačovú konferenciu k migrácii aj poslanci Robert Fico a Robert Kaliňák. Na tlačovke okrem iného prišli aj s konšpiračnou teóriou o tom, že niekto migráciu organizuje, lebo chce oslabenú Európsku úniu.

Keď sa však novinári začali pýtať, kto to je, Fico s Kaliňákom sa konkrétnym odpovediam vyhli. Kaliňák pritom naznačoval, že novinári by sa mali zaoberať témou, kto financuje mimovládne organizácie, ktoré podľa neho „vozia“ migrantov do Európy. Na otázku, kto ich podľa neho financuje, však opäť neodpovedal. Neupresnil ani to, ktoré mimovládne organizácie má na mysli.

Pri svojej argumentácii Kaliňák operoval aj so správou od Frontexu, v ktorej táto organizácia zodpovedná za ochranu vonkajších hraníc Únie podľa bývalého ministra vnútra hovorí o spolupráci mimovládnych organizácií s organizovaným zločinom. Kaliňák tiež tvrdil, že niektorí ľudia sú už obvinení a stoja pred súdom. Nekonkretizoval, z ktorej správy Frontexu vychádza.

Kaliňákové tvrdenia o Frontexe:

„O tom, že mimovládne organizácie aj v spojení s organizovaným zločinom organizujú vlastne presun migrantov priamo z pobrežia Líbye do Talianska, sa vedelo už dlho. Už z prvých správ Frontexu… Proste mimovládne organizácie, ktoré boli priamo prepojené s organizovaným zločinom, jednoducho používali spolu s prevádzačmi a teraz už mnohí sa zodpovedajú justícii.“

„Ale migračná kríza je konkrétny problém. A to, že mimovládne organizácie spolupracovali s organizovaným zločinom, je jednoducho fakt. Keď tú správu Frontexu nemáte, ja vám ju veľmi rád dám.“

Agentúra Frontex na svojej oficiálnej stránke pravidelne informuje o dianí v Stredomorí a o aktuálnych trendoch v migrácii. Každý štvrťrok vydáva správu, v ktorej informuje o situácii na hlavných migračných trasách do Európy. Každý rok Frontex publikuje aj výročný report.

Aby sme Kaliňákove tvrdenia overili, preštudovali sme otvorené oficiálne dokumenty. Z nich vyplýva, že si realitu trochu prikrášlil. Na druhej strane, Kaliňák ako bývalý minister vnútra môže mať prístup k „svojim“ zdrojom. Keďže však bol ochotný správu, na ktorú sa odvolával, ponúknuť novinárom, pravdepodobne nejde o tajné, ale verejné materiály. No a z oficiálnych verejne dostupných dokumentov Frontexu nevyplýva, že by mimovládne organizácie spolupracovali s organizovaným zločinom pri líbyjskom pobreží, ako tvrdí Kaliňák.

Najviac spomedzi dokumentov Frontexu o téme mimovládnych organizácií a ich možnom prepojení na organizovaný zločin píše správa Frontexu za rok 2016. Konštatuje však len to, že všetky strany vrátane Frontexu a talianskej pobrežnej stráže, ktoré sa zúčastňujú na záchranných akciách v centrálnom Stredomorí, neúmyselne pomáhajú zločincom dosiahnuť ich ciele s minimálnymi nákladmi a posilňujú ich zločinecký biznis model.

Môžu za to záchranné akcie v blízkosti líbyjských teritoriálnych vôd a niekedy aj v nich (15 prípadov za rok 2016). Podľa Frontexu pašeráci počítajú s tým, že migrantov niekto zachráni, preto ich na more posielajú v preplnených a nevyhovujúcich člnoch. Migranti od pašerákov v niektorých prípadoch dostávali inštrukcie, aby telefonovali priamo na talianske Námorné záchranné koordinačné centrum a žiadali tam o pomoc. Migranti tak mali väčšiu šancu na záchranu, čo pašeráci využívali aj ako argument pre nábor ďalších migrantov na cestu.

O žiadnej vedomej spolupráci medzi mimovládnymi organizáciami a pašerákmi však Frontex nepíše.

Téma prepojenia mimovládnych organizácií s organizovaným zločinom bola populárna koncom roka 2016, keď o nej Financial Times vydali článok práve na základe správy Frontexu. Noviny v ňom písali o spolupráci, respektíve dohode medzi mimovládnymi organizáciami a pašerákmi. Financial Times neskôr článok skorigovali.

Frontex sa totiž od obviňovania mimovládnych organizácií z takejto spolupráce dištancoval.

Tému opäť rozprúdil vo februári 2017 taliansky prokurátor Carmelo Zuccaro, ktorý tvrdil, že má k dispozícií nahrávky hovorov medzi mimovládnymi organizáciami a pašerákmi, ktoré podľa neho dokazovali ich prepojenie.

Zuccaro aj začal vyšetrovanie, ale už v máji 2017 ho zastavil, pretože nenašiel žiadne dôkazy, ktoré by jeho predchádzajúce hypotézy potvrdzovali.

Niektoré tvrdenia z pôvodnej správy Frontexu, z ktorej vychádzal Financial Times a na základe ktorej vznikli podozrenia o spolupráci mimovládnych organizácií a zločincov, sú však veľmi dôležité.

Správa je voľne dostupná tu. Tento dokument opisuje reálnu situáciu, keď podľa interpretácie Frontexu loď mimovládnej organizácie zobrala dvoch migrantov z pašeráckej lode. Frontex o tomto prípade píše ako o prvom zdokumentovanom prípade, keď pašeráci prepašovali migrantov priamo na loď niektorej mimovládnej organizácie.

Prípad je však v dokumente opísaný len veľmi stroho a chýbajú dôkazy o tom, že naozaj išlo o pašerákov. Nie sú v ňom ani bližšie informácie o výsledku vyšetrovania. Navyše správa ani netvrdí, že išlo o vedomú spoluprácu mimovládnej organizácie či iných organizácií s pašerákmi.

Členovia organizácie LifeBoat, ktorá v tomto konkrétnom prípade figuruje, pre web The Intercept tvrdili, že spomínaní Líbyjčania neboli pašeráci, ale takzvaní engine fishers. Je to označenie pre ľudí, čo odoberajú motory z opustených utečeneckých člnov, aby ich potom predávali na pobreží. Ak v okolí nie sú žiadne člny, tak títo engine fishers lovia ryby.

Niekedy engine fishers aj zachránia topiacich sa migrantov a dopravia ich k záchranným lodiam. Podľa LifeBoat to bol aj tento prípad.

Či už v tomto jednom konkrétnom prípade záchrany veríme viac interpretácii správy Frontexu, alebo členom LifeBoat, nemôžeme hovoriť o jasnom dôkaze o spolupráci mimovládnych organizácií s organizovaným zločinom. Oficiálne dokumenty Frontexu totiž, nič také nepotvrdzujú.