Kanadou sa šíri hoax o eutanáziách, zdieľal ho aj hovorca českého prezidenta

Kanadou sa šíri hoax o eutanáziách, zdieľal ho aj hovorca českého prezidenta

V Kanade sa údajne zatvárajú hospice, ktoré odmietajú uskutočňovať eutanáziu. Liberálna politika má tak utláčať tradičné hodnoty kanadskej spoločnosti. Samotný hoax zdieľal na Twitteri aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček.

O falošnej správe, ktorá sa šíri v posledných dňoch internetom, informoval portál Manipulátoři.cz. V Kanade sa podľa nej celoplošne ruší štátny príspevok nemocniciam, ktoré odmietajú uskutočňovať eutanáziu. V praxi by to teda znamenalo, že nemocnice a hospice, ktoré sú závislé od štátnych peňazí a nechcú prevádzkovať tento úkon, by s veľkou pravdepodobnosťou skrachovali.

Správu publikovali kresťanské portály ako Catholic News Agency alebo National Catholic Register, v Česku zase portál RadioVaticana.cz s odvolaním na kanadských biskupov. Ako príklad uvádza prípad Hospicu Irene Tomas v Landner na predmestí Vancouveru, ktorý eutanázie odmieta, a preto údajne nedostane od budúceho roku finančný príspevok.

Hovorca českého prezidenta, Jiří Ovčáček na svojom Twitteri zdieľal podobný článok Vatican News, ku ktorému pripojil aj komentár: “To je “liberalizmus”. Kultúra smrti, zabíjania ľudí a dehumanizácia v mene novodobých ideológií: Kanada zatvára hospice, ktoré nechcú vykonávať eutanáziu.” Jeho tweet komentovalo hneď niekoľko používateľov s tým, že ide o hoax. Ovčáček ho však aj napriek tomu nevymazal.

Portál Manipulátoři.cz túto falošnú správu úplne vyvracia. Zverejnil prehlásenie Alexandry Alvarovej, autorky úspešnej knihy o dezinformáciách s názvom Průmysl lži, v ktorom objasňuje situáciu týkajúcu sa hospicu vo Vancouveri.

„Ako je to v skutočnosti, sa dočítate tu, v serióznej tlači. Ide o lokálnu zmluvu jedného hospicu u nás vo Vancouveri s miestnou zdravotníckou inštitúciou, ktorá má v zásadách spolupráce umožnenie prístupu k informáciám o eutanázii. Hospic poberal ich podporu, ale potom si to rozmyslel a nechcel pacientom informácie o eutanázii poskytovať. Nechcela to pani riaditeľka, hoci hospic religiózny nie je,” konštatuje Alvarová s tým, že informačná povinnosť vyplýva zo zákona no ako dodáva, tak aj tu platí výhrada vo svedomí.

Prosím, zarazte interpretáciu, že sa tu hospice rušia. To nie je pravda. Ide o výroky jednej pani, bývalej riaditeľky zmieneného hospicu,” zverejnil Alvarovej prehlásenie portál Manipulátoři.