Kandidátka na americkú viceprezidentku spustila konšpiračné eldorádo

Kandidátka na americkú viceprezidentku spustila konšpiračné eldorádo

Falošné a zavádzajúce informácie o kandidátke na americkú viceprezidentku Kamale Harrisovej prudko narástli krátko po tom, ako ju za svojho sparingpartnera ohlásil prezidentský kandidát demokratov Joe Biden. Americký denník The New York Times sa bližšie pozrel na niektoré hoaxy.

Keď Joe Biden oznámil, že si za svoju viceprezidentku vybral kalifornskú senátorku Kamalu Harrisovú, internetoví trolli začali naplno pracovať. Falošné, vymyslené a zavádzajúce informácie o nej zaplnili televízny aj online priestor.

Veľkú časť týchto dezinformácií začali šíriť horliví priaznivci prezidenta Donalda Trumpa a prívrženci extrémistického hnutia QAnon. Jeho členovia sú označovaní ako vyslovene krajne pravicoví. Tvrdia, že disponujú prístupom k vládnym spravodajským informáciami na vysokej úrovni. Ich riadenie je decentralizované.

Samotný Trump podporil jedno z klamstiev, rasistickú konšpiračnú teóriu, podľa ktorej Harrisová nemá nárok na post viceprezidentky, pretože jej rodičia boli prisťahovalci.

Viaceré vymyslené príbehy sa o nej začali objavovať už minulý rok, keď patrila k potenciálnym demokratickým kandidátom na prezidenta.

Hoax #1: Obchodníčka s deťmi

Dezinformačný portál InfoWars začal zhurta. Harrisovú obvinil z obchodovania s deťmi. Niekoľko rokov stará konšpiračná teória je v USA označovaná ako PizzaGate.

Vznikla ešte počas predošlých prezidentských volieb v USA v roku 2016. Opierala sa o ničím nepodložený názor, že vtedajšia demokratická kandidátka Hillary Clintonová a demokratické elity sa zúčastňovali obchodovania s deťmi skrz jednu pizzériu vo Washingtone.

Harrisová sa stala súčasťou tejto vymyslenej schémy, lebo v roku 2016 šéf Clintonovej prezidentskej kampane John Podesta pozval SESTRU (!!!) Kamaly na takzvanú Hillary pizza party.

Hoax #2: Nie je Američanka

Druhý najrozšírenejší výmysel spochybňuje pôvod Kamaly Harrisovej. Je založený na tom, že nie je naozaj „čierna“.  Najmä na Twitteri sa šíri blud, že ,,Kamala Harris nie je americky čierna. Je napoly Indiánka a napoly Jamajčanka. Okráda amerických černochov o ich históriu.“

Mama Kamaly Harrisovej bola medicínskou vedkyňou a pochádza z Indie, otec bol profesorom ekonómie a do USA prišiel z Jamajky. Samotná Kamala sa narodila v roku 1964 v Oaklande v Kalifornii asi štyri roky po príchode oboch rodičov do USA.

Kamala Harris vo svojej autobiografii tvrdí, že ju matka od mala vychovávala ako Afroameričanku: „Moja matka vedela, že v novej domovine sa na mňa a (sestru) Mayu budú pozerať ako na dve čierne dievčatá, a tak bola odhodlaná vychovať z nás sebavedomé a hrdé čierne ženy,“

Hoax #3:  Rodinný vzťah s obvineným hercom?

Ďalšia konšpirácia, ktorá sa rozšírila na sociálnych sieťach, sa venuje fiktívnemu rodinnému vzťahu nádejnej viceprezidentky s bývalým hercom Jussie Smollettom. Ten v roku 2019 tvrdil, že ho napadli a zbili prívrženci Donalda Trumpa. Dôkazom mali byť šiltovky s nápisom Make America Great Again.

Nakoniec však vysvitlo, že Smollet si všetko vymyslel a dodatočne ho v roku 2020 obvinili zo šiestich falošných hlásení polícii.

Konšpirácia uvádza, že Harrisová je jeho teta, ktorá vopred vedela, že Smollet plánuje zinscenované napadnutie. Konšpirácia pokračuje tvrdením, že polícia v Chicagu a aj FBI medzi jeho telefonátmi našli aj Kamalu Harrisovú.

Už v roku 2019 portál FactCheck.org konštatoval, že medzi Harrisovou a Smollettom neexistuje žiaden vzťah a uvedené dôkazy sú jednoznačne podvod a výmysel.