Konšpiračná klasika: George Soros platí protesty v USA

Konšpiračná klasika: George Soros platí protesty v USA

V USA v posledných dňoch prebiehajú protesty pod heslom  „Black lives matter“ (na životoch čiernych záleží). Demonštrácie vyprovokovala smrť Georga Floyda – Afroameričana z Minneapolisu.

Floyd si išiel kúpiť balíček cigariet, za ktoré mal platiť dvadsaťdolárovkou, tá sa však zdala falošná, a tak bola privolaná polícia. To, čo sa dialo v nasledujúcich minútach, zmenilo dnešnú Ameriku na nepoznanie.

Podľa výpovede policajtov sa mal Floyd vzpierať a mal byť pod vplyvom omamných látok, preto boli policajti prinútení k použitiu násilia. Kamerové záznamy však vykresľujú situáciu odlišne. Floyd ležal a nebránil sa, dokonca upozorňoval policajta, že nemôže dýchať, ten mu však naďalej kľačal na krku. 

„Kľačal mu na ňom takmer deväť minút, vrátane temer troch minút, keď už Floyd neodpovedal a zjavne stratil vedomie,“ uviedla spravodajská stanice CBS. Zatknutý muž ešte v ten deň zomrel vo väzení.

Táto udalosť následne vyvolala v Amerike vlnu odporu a začali sa protesty, prevažne medzi černošským obyvateľstvom a demokratmi ako aj odporcami Donalda Trumpa. Intenzita aj násilnosť demonštrácií sa stále stupňuje.

Spolu so smrťou Georga Floyda vzniklo na sociálnych sieťach množstvo dezinformácií, toto sú však tie najvýraznejšie. 

George Soros zodpovedný za protesty

Z radov konšpirátorov sa už ozývajú hlasy, že americký finančník George Soros je za protesty zodpovedný a má ich financovať.

Na Twitteri bol  Soros podľa Dataminer za posledný týždeň spomenutý v 34 000 tweetoch v súvislosti so smrťou Floyda. Za posledný týždeň bolo na YouTube uverejnených vyše 90 videí v piatich jazykoch, v ktorých sa spomínali konšpirácie o Sorosovi. Ešte horšie to bolo na Facebooku, kde sa spomenulo Sorosove meno 72 000 krát.

Niektorí kontroverzní komentátori dokonca tvrdia, že antifa, krajne ľavicové hnutie aktivistov proti fašizmu, koordinovalo nepokoje a rabovanie.

Falošná smrť Georga Floyda

Minulý piatok sa objavilo na YouTube 22-minútové video, ktoré zdieľal konšpiračný kanál JonXArmy, v ktorom sa tvrdí, že smrť Floyda bola falošná. Video bolo zdieľané takmer stokrát na Facebooku, väčšinou v skupinách prevádzkovaných konšpiračnou spoločnosťou Qanon. Podľa údajov z CrowdTangle, nástroja, ktorý analyzuje interakcie naprieč sociálnymi médiami, video oslovilo 1,3 milióna ľudí.

V tisícoch ďalších príspevkoch na Facebooku a Twitteri ľudia uviedli, že Derek Chauvin, policajný dôstojník Minnesoty, ktorý bol obvinený z  vraždy Georga Floyda, bol herec a že celý incident bol falošný.