Konšpirátori sa priživili na ďalšej masovej vražde v USA

Konšpirátori sa priživili na ďalšej masovej vražde v USA

Po nedeľnej streľbe v texaskom baptistickom kostole sa šírili dezinformácie, ktoré páchateľa spájali s krajne ľavicovou scénou. Na ich šírení sa podieľali aj Google a Youtube.

Nedeľná streľba v kostole v texaskom meste Sutherland Springs si vyžiadala 26 mŕtvych a 20 zranených. Strelcom bol Devin Patrick Kelley, ktorý v minulosti slúžil v leteckých silách Spojených štátov amerických. Podľa doterajších zistení vyšetrovatelia nenašli žiadne prepojenie medzi páchateľom a teroristickými skupinami. Oficiálne informácie však zakrátko vystriedali falošné správy.

Viacero krajne pravicových aktivistov sa snažilo spojiť Kelleyho so svojimi odporcami – od antifašistov cez ateistov až po moslimov. Dokonca zdieľali aj článok od Freedom Junkshun, v ktorom sa píše, že strelec bol „zanieteným ateistom na výplatnej páske Národného výboru demokratov“. Táto stránka pritom o sebe jasne hovorí, že funguje „na čisto satirickej fikcii, aby mali mávači päsťou z celého sveta dôvod na nenávisť“.

Podľa stránky Right Wing Watch, ktorá monitoruje krajne pravicových aktivistov a skupiny, sa podobné útoky dali očakávať. Po tom, čo krajne ľavicová skupina Refuse Fascism oznámila, že 4. novembra plánuje protesty po celej krajine, krajne pravicoví autori pripísali protesty Antife a vydávali varovania o tom, že ľavica plánuje povstanie, ktoré by mohlo viesť k národnému konfliktu pripomínajúcemu občiansku vojnu. Keďže sa v daný deň nič nestalo, krajne pravicoví konšpirační teoretici začali pátrať po udalostiach, ktoré by potvrdili ich varovania. Piateho novembra došlo k spomínanej streľbe a reakcie na seba nenechali dlho čakať.

Moderátor konšpiračnej rádiovej relácie Infowars Alex Jones začal šíriť, že Kelley bol spojený s Antifou a pýtal sa, či streľba bola „súčasťou revolúcie Antify proti kresťanom a konzervatívcom“ alebo či do nej bol zapojený Islamský štát. Na prepojenie s Antifou upozorňovali aj ďalší krajne pravicoví aktivisti ako Mike Cernovich a John Cardillo.

Jack Posobiec, prispievateľ Infowars a konšpiračný teoretik, publikoval facebookový komentár neexistujúceho člena Antify, ktorý obhajoval útoky na kostoly, čo bol pre krajne pravicové sociálne médiá dôkaz toho, že antifašistickí demonštranti sú zodpovední za streľbu.

Stránka It’s Going Down, ktorá sa opisuje ako web s anarchistickými správami, bola v tomto príspevku označovaná, no odmietla jeho autenticitu a označila ho za falošný. Posobiec sa obhajoval tým, že nepoužil photoshop a dodal ďalšie screenshoty komentárov, ktoré IDG údajne zmazala. Zástupca IDG James Anderson vyhlásil, že polovica komentujúcich na ich facebookovej stránke sú alt-right trollovia a pravidelne ich mažú.

Večer po incidente zobrazoval Google po zadaní mena strelca ako „Populárne na Twitteri“ práve príspevky, ktoré obsahovali falošné informácie. Kelleyho na Twitteri označovali za člena „Pro Berie Sanders Goup“, konvertovaného moslima, radikálneho ľavičiara s väzbami na Antifu či uvádzali, že jeho meno je Samir Al-Hajeeda. Modul, ktorý zobrazuje populárne príspevky na Twitteri, je navrhnutý tak, aby používatelia mali prehľad o populárnych príspevkov, ale aj tento incident ukázal, že sa často ide o príspevky, ktoré majú vyvolať hnev a predsudky. Falošné správy sa šírili aj na YouTube napriek tomu, že spoločnosť údajne už minulý mesiac prijala opatrenia na obmedzenie podpory šírenia dezinformácií.

Google, Twitter, ale aj Facebook sa v reakcií na podobné udalosti pravidelne vyhovárajú na algoritmy, ktoré zvýrazňujé určité príspevky. Jonathon Morgan z CNN uviedol, že tieto algoritmy sú často navrhnuté tak, aby prilákali pozornosť a ukazovali vplyvný obsah práve ľuďom, ktorí sa ním môžu nechať zmanipulovať.

Danny Sullivan z Googlu povedal, že spoločnosť chce zabezpečiť, aby modul s najpopulárnejšími príspevkami z Twitteru nevytváral dezinformácie: „Je tu niečo, čo musíme na našej stránke s výsledkami vyhľadávania zlepšiť – chceme ju zlepšiť.“ Dodal, že pracovníci Googlu monitorujú výsledky v reálnom čase a budú ďalej vylepšovať to, čo sa na týchto stránkach objaví.

Podobný incident sa odohral už pred mesiacom, keď sa šírili falošné správy v súvislosti so streľbou na dav ľudí v Las Vegas. Terčom kritiky bol vtedy predovšetkým YouTube.