Konšpirátori si vymýšľajú o protikorupčnom pochode

Konšpirátori si vymýšľajú o protikorupčnom pochode

Konšpiračný magazín Zem a Vek sa zameral na protikorupčný pochod, ktorý sa uskutočnil 18. apríla v hlavnom meste. Malo ísť o fiasko organizátorov.

Správa o organizovaní pochodu proti korupcii zrejme unikla len málokomu. Informovali o ňom médiá. Detaily sa šírili aj prostredníctvom sociálnych sietí.

Hoci reálna účasť protestujúcich bola podľa odhadov nižšia než predpokladaná (na Facebooku účasť avizovalo desaťtisíc ľudí, organizátori ju s odvolaním na políciu nakoniec odhadli na osem až deväť tisíc), organizátori aj napriek tomu akciu hodnotili pozitívne. Po skočení demonštrácie sa však začala šíriť vlna kritiky zo strany oponentov a večných kritikov.

Zem a Vek tvrdí, že pochod sa skončil totálnym fiaskom. Táto ,,malomeštiacka kaviarenská párty“, ako akciu označuje autor článku, bola len úbohým pokusom o ,,rozvrat štátnosti našej krajiny“, ktorý navyše sponzoroval tretí sektor.

Okrem ostrej kritiky pochodu článok obsahuje aj množstvo zavádzajúcich informácií a neprávd. Jednou z nich je napríklad to, že skutočnými organizátormi protestu sú opozičné politické strany, konkrétne OĽaNO Igora Matoviča. Nielenže táto informácia nebola nikde potvrdená, ale odmietol ju aj sám Matovič. Organizátori navyše zdôraznili, že akcia nie je spojená so žiadnou politickou stranou. Viacerí opoziční politici síce pochod podporili, neznamená to však, že ho organizovali.

Okrem známych tvárí, ako sú Maroš Kramár či Zuzana Fialová, Zem a Vek kritizoval aj financovanie celej akcie. Tvrdí, že ju platili politické strany a tretí sektor. Stačí si však otvoriť oficiálnu webovú stránku pochodu, kde sú zverejnené aj mená ľudí, ktorí na organizáciu a propagáciu protestu finančne prispeli.

Protikorupčný pochod bol podľa konšpirátorov totálne ,,faux pas, ale veľa ľudí v ňom vidí zmysel. Prečo? Možnosť vyjadriť nespokojnosť a právo na protest sú základom každej demokracie. To je dôvod, prečo ľudia vyšli do ulíc a preto by sme podobné pokusy nemali ignorovať a kritizovať z pohodlia domova ,,v podvečer protestu“. Nakoniec ani od revolúcie v roku 1989 si jej organizátori veľa nesľubovali a zmena napokon nastala. Tak prečo by tomu nemohlo byť tak aj dnes? Skutok sa predsa stal.