Konšpirátori strašia, že Američania prekazia šampionát vo futbale

Konšpirátori strašia, že Američania prekazia šampionát vo futbale

Hlavné správy strašia, že blížiace sa majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku chcú údajne využiť Američania na zinscenovanie konfliktu na východe Ukrajiny. Ich cieľom je vraj zatiahnuť Rusov do vojny, a prerušiť tak šampionát.

Už o dva týždne sa v Rusku začnú 21. majstrovstvá sveta vo futbale. Toto veľké športové podujatie však púta pozornosť sveta už dlhšie, pretože sa stalo aj nástrojom diplomatickej vojny. Po kauze Skripaľ či zverejnení výsledkov vyšetrovania zostrelenia malajzijského lietadla nad Ukrajinou hrozilo, že majstrovstvá by mohli bojkotovať viaceré štáty.

Na stránke Hlavných správ sa objavil článok, ktorý už v nadpise tvrdí, že Američania chcú prekaziť majstrovstvá a zároveň donútiť Rusov zapojiť sa do konfliktu.

Slovenský web túto konšpiráciu prebral z ruského portálu NahNews. Ten tvrdí, že začiatok majstrovstiev je pre Američanov najvhodnejšou chvíľou na zinscenovanie útoku ukrajinskej armády na Donbas a Doneck. O pláne údajne informoval ukrajinský zajatec, ktorý do zajatia padol práve v Donecku. Ukrajinské velenie je podľa neho pripravené na útok a čakalo už len na vhodný dátum začatia operácie – buď počas ruských prezidentských volieb (ktoré sa konali v polovici marca, pozn. red.), alebo na začiatku MS vo futbale.

Jeden pochybný zdroj stačil na to, aby ruská stránka brala obvinenie ako hotovú vec, ktorú ochotne obšírne komentovali ňou oslovení proputinovskí respondenti, medzi ktorými sú aj takí, čo často a neúspešne predpovedajú vypuknutie veľkých konfliktov.  

Napríklad známy prokremeľský politológ Sergej Markov tvrdí, že Američania potrebujú prekaziť šampionát. Podariť by sa im to mohlo napríklad tým, keby prinútili tímy Anglicka či Nemecka bojkotovať šampionát, čím by jeho uskutočnenie prekazili. Markov dokonca stanovil aj konkrétny dátum ukrajinskej ofenzívy, Začať by sa podľa neho mala 3. až 6. júna.

Markov ako paralelu využil zimnú olympiádu v ruskom Soči v roku 2014, ktorej predchádzal ukrajinský majdan a olympiádu v Pekingu v roku 2008, ktorej začiatok poznačila rusko-gruzínska vojna.. To označil za americký model. Predpokladá, že Američania a Ukrajinci sú presvedčení, že pomocou letectva zlomia odpor Donecka a Luhanska približne za týždeň, čo donúti Rusko pomôcť im a následne dôjde k bojkotu majstrovstiev.

Markov už v minulosti odkázal pobaltským krajinám, že majú dôvod báť sa Ruska a predpovedal ruský majdan pripravovaný neonacistami.

Aj politológ Gevorg Mirzajan je presvedčený, že Američania prostredníctvom Ukrajiny pripravujú útok na Rusko. Ukrajinci už sústreďujú vojská na bojovej línii, aby dosiahli asi osemnásobnú prevahu. Kirill Benediktov zas tvrdí, že vojnu potrebuje aj Peter Porošenko, súčasný ukrajinský prezident, aby zvýšil svoje preferencie pred prezidentskými voľbami, ktoré klesli natoľko, že mu hrozí odchod z politickej scény. Keďže do ukrajinských volieb ostáva 10 mesiacov, lepšia šanca na rozpútanie vojny podľa neho už nebude, pretože počas šampionátu bude mať Rusko obmedzené možnosti reagovať. Benediktov je známy tým, že pravidelne upozorňuje na začatie veľkých konfliktov, ktoré mala spustiť vojna v Sýrii alebo zvolenie Hillary Clintonovej za prezidentku USA.

Ďalší z oslovených politológov, Pavol Šipilin, je tiež presvedčený, že útok sa čoskoro začne. Myslí si, že Američania sa na tento krok pripravujú už dlhšie, čo má dokazovať kauza Skripaľovcov, chemické útoky v Sýrii či ruský doping (ruské ministerstvo športu výsledky vyšetrovania systematického dopingu pred týždňom uznalo). Všetko to označuje za hybridnú vojnu voči Rusku. Američania totiž veria, že Rusko sa nechá vtiahnuť do konfliktu na Ukrajine, po čom bude nasledovať „masívne masírovanie zombifikovaných čitateľov mainstreamovými médiami o nešťastnej Ukrajine a krvilačnom Rusku“. Predčasne ukončený šampionát podľa neho rozzúri fanúšikov v Rusku, čo sa stane iskrou pre protiputinovský majdan.

Po ponúknutí takýchto “dôkazov” sa Hlavné správy zamysleli nad dôvodmi, pre ktoré by ku konfliktu, respektíve k prekazeniu MS nemuselo dôjsť.

Píšu, že prekazením majstrovstiev by prišli o veľa peňazí nielen Rusi, ale aj ďalšie „skupiny“, preto možno prebehnú bez problémov. Hneď na to však nekonzistentne tvrdia, že Američanom je to aj tak jedno, pretože ich nezaujímajú názory ich ekonomických partnerov, ktorí sú len americkými vazalmi.

Podľa Hlavných správ sa útok dokonca ani nemusí odohrať, ak Ukrajincom opäť „záhadne“ vybuchnú sklady streliva, čo sa za posledných pár mesiacov údajne už párkrát stalo. Prípadne bude odpor Donecka a Luhanska taký zničujúci, že sa ukrajinská ofenzíva „utopí v krvi“. Pri predchádzajúcich tvrdeniach ruských politológov o osemnásobnej presile je toto zamyslenie prekvapujúce. V závere článku však považujú šance na prekazenie majstrovstiev za relatívne vysoké a nesmie chýbať ani obvinenie Američanov z nedodržiavania medzinárodného práva.

Článok teda priniesol len prehľad dohadov a nepodložených tvrdení od takzvaných expertov, ktorí sa vo svojich katastrofických predpovediach už viackrát mýlili. A keď ani v tomto prípade k ničomu nedôjde a majstrovstvá sveta prebehnú v hladkosti, budú môcť dezinformačné weby opäť tvrdiť, že odhalením amerických plánov prispeli k ich prekazeniu.