Koronavírus a migranti na lodi mimovládnej organizácie Sea-watch

Koronavírus a migranti na lodi mimovládnej organizácie Sea-watch

Predmetný článok obsahuje väčšinou faktograficky pravdivé informácie, ktoré však autor dopĺňa vlastnými názormi, ktorými sa snaží potvrdiť naratív o tom, že mimovládne organizácie do Európy dovážajú migrantov.

Text vyšiel ako súčasť projektu DISI – Digital Infospace Security Initiative.

Breitbart nepatrí medzi spoľahlivé zdroje

V článku je uvádzaný ako primárny zdroj server Breitbart. Media Bias Fact Check charakterizuje Breitbart ako pochybný zdroj s extrémnym skreslením reality v prospech krajnej pravice.

Breitbart šíri propagandu, konšpiračné teórie a hoaxy. Vychádza pritom z ďalších pochybných zdrojov. Autor sa v článku pri jednom zistení odvoláva aj na talianske noviny La Sicilia, ale nepridáva k nim žiadny odkaz.

Faktické informácie sú prevažne pravdivé

Autor v článku vychádza z prevažne pravdivých informácií. Koncom júna sa na pobrežie Sicílie naozaj dostala loď mimovládnej organizácie Sea-Watch, na palube ktorej bolo 211 utečencov.

Po testovaní Taliani zistili, že 28 utečencov má koronavírus. O tomto prípade písali napríklad aj Reuters alebo Daily Mail.

Taliansko kvôli pandémii koronavírusu zakázalo od apríla do konca júla lodiam s utečencami kotviť v talianskych prístavoch. Za účelom minimalizácie šírenia choroby preto pozitívne testovaných ľudí previezli na tanker, kde podstúpili karanténu.

Portál Reformy.cz, na ktorom analyzovaný článok vyšiel, píše o tom, že Taliansko loď mimovládnej organizácii zabralo, no Reuters a Daily Mail o zabraní lode vo svojich článkoch nepíšu. Pravdou však je, že talianske úrady lodi zakázali opätovne vyplávať na more kvôli údajným technickým problémom na lodi.

Podľa hovorcu Sea-Watch Rubera Neugebauera sú technické problémy lode len zámienkou na zákaz vyplávania. Neugebauer upozorňuje, že loď Sea-Watch 3 je momentálne jediná loď, ktorá operuje v Stredozemnom mori za účelom záchrany migrantov. Sea-Watch 3 vyplávala šiesteho júna na more prvýkrát od začiatku pandémie.

Pravdivé je aj autorovo tvrdenie o tom, že minulý rok talianske úrady zatkli nemeckú aktivistku Carolu Rackete, ktorá s loďou Sea-Watch 3 aj napriek zákazu zakotvila v talianskej Lampeduse. Nakoniec ju však taliansky súd prepustil, pretože podľa neho neporušila talianske zákony, keďže sa snažila zachrániť životy utečencov. Súd ju prepustil v júli 2019 a nie v decembri 2019, ako tvrdí autor.

Autor však informáciu o Rackete doplnil o svoj subjektívny a ničím nepodložený názor, že ju súd prepustil pod „slniečkovým nátlakom“.

Fakty doplnené hodnotiacimi úsudkami

Autor v článku síce používa pravdivé informácie, avšak slovnú zásobu volí tak, aby potvrdil svoj naratív o tom, že mimovládne organizácie migrantov nezachraňujú, ale dovážajú do Európy.

Táto tendencia je viditeľná už v titulku, v ktorom autor píše, že Sea-Watch „privážala na koronavírus pozitívnych migrantov“. Slovo „privážala“ naznačuje, že sa podobné incidenty nestali len raz, ale viac krát. Autor však v texte neuvádza žiadny ďalší prípad, kedy Sea-Watch „priviezla“ do Talianska koronavírusom nakazených utečencov.

Autor takisto subjektívne hovorí o „spúste“ infikovaných migrantov. Nakazených však bolo 28 migrantov z 211, čo je 13%. Či je to „spústa“, necháme na posúdenie čitateľom.

Carola Rackete je v texte označená zjednodušujúcou nálepkou ako „pro-migračná aktivistka“.

V texte sa však nenachádza vyjadrenie danej mimovládnej organizácie Sea-WatchTá sa dlhodobo venuje záchrane utečencov, ktorí sa cez Stredozemné more snažia dostať do Európy. Sea-Watch tvrdí, že na migrantov s príznakmi ochorenia upozornila talianske autority ešte pred zakotvením v prístave. Posádka podľa vyjadrenia Sea-Watch dodržala všetky preventívne zdravotnícke predpisy.

Mimovládna organizácia zároveň upozorňuje, že v líbyjských detenčných centrách panujú neľudské podmienky a šíri sa v nich koronavírus.
V texte je prítomné len vyjadrenie talianskej pobrežnej stráže a autora, preto text nie je úplne objektívny. Okrem týchto príkladov, je článok písaný skôr neutrálnym jazykom bez expresívnych výrazov a apelu na emócie.

Audiovizuálnym médiám nie je čo vytknúť

Titulný obrázok článku zobrazuje loď Sea-Watch 3 a v texte sú príspevky Breitbartu s neutrálne pôsobiacimi obrázkami migrantov na pobreží a pri registrácii.

Záver

Autor v texte využíva prevažne pravdivé informácie, ale nevyhýba sa ani subjektívnym hodnotiacim súdom, ktoré majú potvrdiť jeho naratív, že mimovládne organizácie participujú na dovážaní migrantov do Európy.

 

Autor text: Štefan Ižák

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi