Kotlebova dôveryhodnosť sa v prieskume výrazne prepadla

Kotlebova dôveryhodnosť sa v prieskume výrazne prepadla

Predsedu ĽSNS označilo za dôveryhodného výrazne menej respondentov ako v minulosti. Dôvodom môžu byť nevydarené voľby do VÚC, ale aj nenaplnené očakávania a frustrácia jeho voličov.

Najnovší prieskum agentúry Focus odhalil významný prepad dôvery občanov v lídra ĽSNS Mariana Kotlebu. V porovnaní s minulým rokom sa mu znížila o štyri percentné body. Klesla z desiatich na šesť percent.

Dôvodov môže byť podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus viac: ,,Príčinu možno hľadať jednak v neúspechu kandidátov ĽSNS v župných voľbách, ale aj v nenaplnených očakávaniach Kotlebových voličov.“

Slosiarik upozorňuje, že prieskum bol zameraný na spontánnu dôveryhodnosť. Respondenti nedostali žiadny zoznam politikov, ale sami museli spontánne určiť meno politika, ktorému dôverujú. To podľa Slosiarika nemusí automaticky znamenať, že by Kotlebovi dôverovalo menej ľudí než v minulosti.

Podpora Kolebovej strany je však od parlamentných volieb naozaj najnižšia, čo odzrkadľuje sklamanie a frustráciu Kotlebových voličov z nenaplnených sľubov. ,,V tejto súvislosti by sme nemali zabúdať ani na fakt, že Kotleba a jeho strana už nie sú na politickej scéne nováčikmi. ĽSNS je už svojím spôsobom opozeraná, preto ďalej nemôže pracovať s imidžom novej strany. V súvislosti s ĽSNS sa vyskytli aj rôzne kauzy, ktoré na voličov vplývajú.“

To, či dôvera ku Kotlebovi bude kontinuálne klesať, alebo ide len o dočasnú záležitosť, je podľa Slosiarika ťažké odhadnúť. ,,Všetko závisí od toho, čo sa bude diať na politickej scéne a čo budú kotlebovci schopní svojim voličom ponúknuť.“

Dezinformácie o očkovaní, zmene loga španielskeho futbalového tímu alebo o islame zrejme nebudú také úspešné ako v minulosti. Obzvlášť ak je odhaľovanie takýchto falošných správ čoraz rozšírenejšie.

Práve boj proti dezinformáciám môže prispieť k tomu, aby vplyv dezinformácií na verejný priestor klesal, či dokonca úplne pominul. Podľa Slosiarika je to dlhodobý, ale nie márny proces.