Kotlebovci využívajú koronavírus na šírenie nenávisti voči Európskej únii a migrantom

Kotlebovci využívajú koronavírus na šírenie nenávisti voči Európskej únii a migrantom

Zatiaľ čo väčšina politických strán sa snaží atmosféru v spoločnosti upokojovať, Kotlebovci situáciu využívajú na šírenie nenávisti.

Slovensko dnes bojuje proti koronavírusu, vláda vyhlásila núdzový stav a prijala mnoho reštrikčných opatrení, ktoré majú šírenie vírusu na Slovensku spomaliť.

Okrem nákazy sa však sociálnymi sieťami šíria rôzne hoaxy a poplašné správy. Facebooková stránka polície Hoaxy a podvody – Polícia SR upozornila už na niekoľko prípadov poplašných správ. Po autoroch pátra.

Sociálnymi sieťami sa okrem poplašných správ šíri aj mnoho hoaxov a Kotlebovci využívajú situáciu na šírenie vlastnej propagandy.

Nedávno sme upozornili na hoax, ktorý šíril europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík o tom, že USA pod rúškom šírenia koronavírusu presúvajú po Európe svoju armádu.

Uhrík na svojom facebookovom profile tiež zverejnil status, v ktorom obviňuje Európsku úniu (EÚ) z toho, že proti šíreniu koronavírusu nič nerobí.

Ako je to naozaj?

Na začiatok treba povedať, že zdravotnícke systémy členských krajín sú plne v rukách členských krajín, nie v rukách EÚ. Uhrík pritom zamlčiava, že Európsky parlament už zhromažďuje finančné prostriedky, ktoré budú určené na pomoc regiónom najviac zasiahnutým koronavírusom.

Európska komisia 10. marca zmobilizovala 140 miliónov eur z verejných a súkromných zdrojov na výskum vakcín, diagnostiku a liečbu. O ďalších konkrétnych krokoch európskej komisie v boji proti šíreniu koronavírusu sa môžete dočítať tu.

Za zlú situáciu môžu opäť utečenci 

ĽSNS taktiež zverejnila video na Youtube, v ktorom predseda strany Marián Kotleba tvrdí, že EÚ zaplavila Európu migrantmi, ktorí do EÚ doniesli koronavírus. Svoje tvrdenie samozrejme neopiera o žiadny zdroj.

Video už na Facebooku šíria členovia ĽSNS ako napr. Milan Uhrík a Milan Mazurek a mnohé ďalšie kotlebovské stránky a skupiny.

V dobe písania článku zatiaľ nie sú známe informácie o tom, že koronavírus do Európy priniesli migranti z Blízkeho východu, na ktorých Kotleba vo svojom videu naráža. Kotlebovci tak opäť šíria neoverené informácie a bez dôkazov nenávistne útočia na migrantov.

Pravdou však je, že situácia na gréckych hraniciach a v gréckych utečeneckých táboroch je napätá. Humanitárna organizácia Doktori bez hraníc upozorňuje grécku vládu, aby evakuovala preplnené utečenecké tábory, ktoré koncentrujú tisíce ľudí na jednom mieste, čo je pre šírenie koronavírusu priaznivé prostredie.

Kotlebovské weby Prehľad správMagazín 1 dokonca šíria hoax o tom, že pacientom nula v Taliansku je migrant z Pakistanu. Pacient nula je prvý človek, od ktorého sa v rámci jednej krajiny začal vírus šíriť.

Obe stránky sa odvolávajú na web Free West Media. Tlačová agentúra Associated Press (AP) sa na tvrdenie o pacientovi nula v Taliansku pozrela a zistila, že pacient nula v Taliansku nie je zatiaľ známy a neexistuje dôkaz o tom, že ním je migrant z Pakistanu. Agentúre AP to potvrdila hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Stephanie Brickman.

Pravdou je, že v Taliansku naozaj je Pakistanec, ktorému identifikovali koronavírus a ktorý aj po tomto zistení neostal v karanténe. Hrozí mu pokuta, ale zatiaľ nie je dôkaz o tom, že to je pacient nula. To znamená, že spomínané kotlebovské weby zavádzajú.

Takisto agentúra Reuters tvrdí, že pacient nula v Taliansku zatiaľ nie je známy a upozorňuje na fakt, že tím vedcov z Milána predpokladá, že pacient nula sa do Talianska mohol dostať z Nemecka.

Kotlebovci aj v takejto vážnej situácii ukazujú, že ich politika je založená na hľadaní nepriateľa, ktorý podľa nich môže za vzniknuté problémy a následne šírenie nenávisti voči tomuto nepriateľovi spojené s absenciou akýchkoľvek reálnych a konštruktívnych riešení.