Kotlebovský web Magazín 1 šíri výmysel o moslimských modlitebniach na viedenskom letisku

Kotlebovský web Magazín 1 šíri výmysel o moslimských modlitebniach na viedenskom letisku

Migrácia patrí k ťažiskovým témam tohto kotlebovského webu a neraz túto tému prezentuje Magazín 1 aj pomocou hoaxov.

Magazín 1 šíri článok, v ktorom tvrdí, že v súčasnosti existujú na viedenskom letisku Schwechat tri modlitebne pre moslimov, pričom moslimská komunita si žiada aj štvrtú väčšiu modlitebňu. 

Týmto článkom sa snaží Magazín 1 šíriť dojem o islamizácii západnej Európy. Moslimovia v tomto naratíve figurujú ako ľudia, ktorý sa snažia v Európe presadzovať svoju kultúru na úkor iných. Článok sa zároveň snaží šíriť strach z moslimov a z ich ambícií islamizovať Európu. 

Magazin 1

 

Čistý nezmysel

Stačí pritom len pár klikov, aby sme sa dozvedeli, že aj v tomto prípade šíri daný kotlebovský web výmysel. 

Pravdou je, že na viedenskom letisku naozaj existujú tri modlitebne. Nie sú však určené výhradne moslimom, ale všetkých ľuďom bez rozdielu vierovyznania.

Na oficiálnej stránke viedenského letiska sa totiž o spomínaných modlitebniach môžeme dočítať, že „sú určené príslušníkom všetkých náboženstiev a svetonázorov“. 

Ak teda Magazín 1 tvrdí, že ide o modlitebne pre moslimov, tak nepíše pravdu. 

Na termináli tri je dokonca pastoračná služba, ktorá je cestujúcim k dispozícii a v nedeľu sa tam koná aj kresťanská bohoslužba. 

Šírenie hoaxov nie je v produkcii Magazínu 1 ničím novým. Tento web otvorene podporuje Kotlebovu ĽSNS, útočí na opozíciu, liberálov, vystupuje proti migrácii, Rómom, LGBTI komunite atď. 

V minulosti tento web napríklad šíril hoax o tom, že pápež František nosí „dúhový kríž“ na podporu LGBTI komunity, alebo video, v ktorom muž napadol okoloidúcu ženu, pričom to mal byť migrant z Afganistanu v Holandsku. 

Video však v skutočnosti pochádzalo z Číny a zachytávalo čínskeho násilníka. 

Web spravuje bývalý kandidát za ĽSNS v župných voľbách Mário Vidák, ktorý síce zo strany vystúpil, no podporuje ju naďalej. 

Web svojim názvom pôsobí neutrálne, ľudia, ktorí na Facebooku zahliadnu nejaký príspevok od Magazínu 1 tak nemusia ani tušiť, že v skutočnosti ide o kotlebovskú propagandu.