Kto stojí za protivládnymi protestmi v Prahe? Český konšpiračný web má odpovede

Kto stojí za protivládnymi protestmi v Prahe? Český konšpiračný web má odpovede

České dráhy, americká ambasáda alebo dookola omieľaný miliardár George Soros. Aj toto sú teórie, ktoré stihla vyprodukovať česká dezinformačná scéna o tom, kto chce uškodiť premiérovi Babišovi.

Na Letenskej pláni v Prahe sa 23. júna uskutočnil najväčší protest od Nežnej revolúcie. Nesúhlas s politikou predsedu vlády Andreja Babiša naň prišlo vyjadriť viac ako štvrť milióna Čechov. Demonštrácii v hlavnom meste predchádzalo viacerých menších. Rovnako ako pri minuloročných protestoch na Slovensku, aj v Česku niektorí jednotlivci hľadajú “skrytú pravdu“.

Konšpiračný web Aeronet.cz sa ozval už po proteste zo začiatku júna, ktorý prebehol na Václavskom námestí v Prahe. Autor článku vtedy spochybnil nezávislosť hnutí Milion chvilek pro demokracii a Rekonstrukce státu, ktoré sa podieľali na jeho organizácii. Podľa článku sú “neziskovky“ prepojené priamo na americkú ambasádu, ale najmä na Nadáciu otvorenej spoločnosti Georga Sorosa. Jedným z dôkazov má byť, že na protestoch bolo počuť aj maďarčinu, čo znamená, že sa ho „zúčastnili aj profesionáli z Maďarska od Georgea Sorosa“.

V článku sa tiež spomína, že táto nadácia stojí za pádmi vlád v Rakúsku a na Slovensku. Na Slovensku k pádu vlády viedli protesty, ktoré nasledovali po vražde novinára Jána Kuciaka a po zverejnení informácií, ktoré odhaľovali prepojenie vrcholných politikov na organizovaný zločin. V Rakúsku zas vláda padla po zverejnení videa, v ktorom rakúsky politik Strache ponúkal fingovanej dcére ruského oligarchu lukratívne štátne zákazky výmenou za politickú podporu z Ruska.

Konšpiračné teórie sa objavili aj po demonštrácii na Letnej. Opäť sa o to postaral Aeronet.cz. Tvrdil, že na organizácii podujatia sa podielali aj České dráhy, keďže “vypravili zvláštne posilnené vlakové súpravy“. Je to pravda, rovnako ako to, že pre očakávanú vysokú účasť boli posilnené aj linky pražského metra. Z toho istého dôvodu museli zvýšiť prepravné kapacity aj České dráhy. No tvrdiť, že sa tým podieľali na organizácii demonštrácie, je výmysel. České dráhy spadajú pod ministerstvo dopravy, ktoré riadi práve Babišova strana ANO.

Aeronet obvinil z pokusu o zvrhnutie Babiša dokonca aj Vatikán. Na demonštrácii na pražskej Letnej sa totiž zúčastnil aj katolícky diakon Robert Elva Frouz. Tvrdiť, že pre účasť jedného diakona sa na protestoch proti Babišovi podieľa aj Vatikán, je však naozaj prehnané.