Lietadlo MH17 zostrelil ruský BUK, tvrdia vyšetrovatelia. Rusko vinu popiera a ďalej konšpiruje

Lietadlo MH17 zostrelil ruský BUK, tvrdia vyšetrovatelia. Rusko vinu popiera a ďalej konšpiruje

Kremeľ vinu za tragédiu lietadla MH17 odmieta. Namiesto toho vymýšľa rôzne konšpiračné teórie o zostrelení, hoci tie odporujú zisteniam medzinárodných vyšetrovateľov.

Lietadlo aeroliniek Malaysia airlines zostrelili 17. júla 2014 nad východnou Ukrajinou. Letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na palube zahynulo 298 ľudí, z toho 15 členov posádky.

Už v roku 2016 holandskí vyšetrovatelia spolu s medzinárodným vyšetrovacím tímom tvrdili, že lietadlo zostrelili zo separatistického územia ruským protilietadlovým systémom BUK.

V medzinárodnom vyšetrovacom tíme sú vyšetrovatelia z Holandska, Austrálie, Ukrajiny, Belgicka a Malajzie. Podľa najnovších zistení tohto tímu vyšetrovateľov, ktoré publikovali vo štvrtok 24. mája, lietadlo zostrelil ruský BUK z 53. brigády protivzdušnej obrany ruskej armády v ruskom meste Kursk. BUK vystrelili z oblasti kontrolovanej proruskými separatistami.

Vyšetrovací tím zatiaľ nezverejnil mená konkrétnych zodpovedných. Vyšetrovanie však už speje k záveru.  

Britská investigatívna skupina Bellingcat, ktorá sa prípadom MH17 dlhodobo zaoberá, tvrdí, že na transport odpaľovacieho zariadenia rakety BUK na Donbas priamo dohliadal generál ruskej vojenskej rozviedky GRU Oleg Ivannikov.

Európska únia vyzýva Rusko, aby rešpektovalo výsledky vyšetrovania. Rusko však naďalej všetky obvinenia z podielu na zostrelení lietadla odmieta.

Holandsko a Austrália napriek tomu oficiálne obvinili Rusko z účasti na tragédii a rozmýšľajú nad právnymi krokmi.

„Na základe záverov (spoločného vyšetrovacieho tímu) sú Holandsko a Austrália presvedčené, že Rusko je zodpovedné za rozmiestnenie raketového systému BUK (na Ukrajine), ktorý bol využitý k zostreleniu MH17. Vláda teraz podnikla ďalší krok, keď formálne obvinila Rusko zo zodpovednosti“, vyhlásil holandský minister zahraničia Stef Blok. Australská ministerka zahraničia Julie Bishopová dodala, že „jediný záver, ktorý môžeme teraz vyvodiť, je, že Rusko sa priamo podieľalo na zostrelení MH17“.

Rusko už v minulosti vetovalo návrh na vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by sa prípadu MH17 venoval.

Poznatkom medzinárodného vyšetrovacieho tímu však odporujú všetky verzie tragédie, s ktorými prišiel Kremeľ.

Od začiatku tragédie kremeľské médiá ponúkali rôzne interpretácie zostrelenia. Raz to mala byť ukrajinská stíhačka, potom ukrajinská strela BUK. Raz Ukrajinci vraj útočili na lietadlo s Putinom, inokedy MH17 zostrelili omylom. Kremeľ si vymýšľal rôzne dôkazy či okolnosti tragédie, len aby hodil vinu na Ukrajinu.

V jednej z najznámejších verzií, ktorú intenzívne šírili ruské médiá, vystupoval údajný španielsky letecký dispečer z letiska Boryspiľ v Kyjeve, ktorý sa predstavil len ako „Carlos“.

„Carlos“ v rozhovore pre RT tvrdil, že za zostrelenie lietadla sú zodpovední Ukrajinci. Údajne monitoroval let MH17 a spozoroval dve ukrajinské lietadlá v blízkosti MH17, ktoré ho mali zostreliť.

„Carlos“ šíril svoju verziu o zostrelení aj cez účet na Twitteri. Niekto ho založil v roku 2010, počas ukrajinskej krízy na ňom obhajoval ruský pohľad na udalosti. V marci 2014 mal na Twittri 3781 fanúšikov, v čase tragédie MH17 už vyše 11-tisíc.  

Mnoho novinárov zaujímalo, kto je ten záhadný španielsky dispečer z Kyjeva, keďže letisko Boryspiľ v čase tragédie nikoho takého nezamestnávalo. Novinári z rádia Slobodná Európa v spolupráci s rumunskými kolegami z RISE Project „Carlosa“ vystopovali.  

Muž, ktorý sa pre RT vydával za zamestnanca letiska, bol podľa podľa nich v skutočnosti kriminálnik José Carlos Barrios Sanchéz, ktorého v Španielsku (2010) a neskôr aj v Rumunsku (2013) odsúdili za podvody. Sanchéz novinárom cez WhatsApp v marci 2018 potvrdil, že bol v Španielsku vo väzení aj to, že nikdy nepracoval na letisku Boryspiľ v Kyjeve.

Novinári tvrdia, že Sanchéz nahral svoje vystúpenie pre RT už v máji 2014, dva mesiace pred zostrelením MH17.

Sanchéz im priznal aj to, že za svoje aktivity na Twitteri dostával peniaze z Ruska. Peniaze dostal aj od RT za svoj „herecký“ výkon, keď sa prevtelil do dispečera „Carlosa“. Sanchéz tvrdil, že za svoje služby zarobil 48-tisíc dolárov. RT takéto obvinenia odmieta.

Tento hoax o španielskom leteckom dispečerovi okrem kremeľských médií použil aj sám Putin v rozhovore s americkým režisérom Oliverom Stoneom.

Podobne ako v prípade otravy dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry v britskom Salisbury, aj v prípade MH17 použila kremeľská propaganda podobnú taktiku. Zaplniť informačný priestor rôznymi viac či menej uveriteľnými vysvetleniami udalosti, aby v konečnom dôsledku ľudia ostali zmätení a nevedeli, čomu sa dá veriť.

Zdá sa, že táto propaganda je úspešná minimálne v Rusku. Podľa výskumu nezávislej výskumnej organizácie Levada Center z roku 2014 až 82 percent Rusov verí, že za zostrelením lietadla stojí Ukrajina.