Litva vyhostila šéfredaktora Sputnika

Litva vyhostila šéfredaktora Sputnika

Prokremeľského novinára pred vyhostením niekoľko hodín vypočúvali, Litva ho považuje za hrozbu.

Šéfredaktora litovskej vetvy ruského portálu Sputnik Marat Kasema vyhostili z Litvy v čase rastúcich obáv o vplyv ruských štátnych médií v pobaltskej krajine.

Kasem do hlavného mesta Vilnius priletel 28. mája, no pohraničníci ho podľa Rádia Slobodná Európa zastavili a odviezli do susedného Lotyšska, teda do krajiny, ktorej občianstvo má. Hovorca litovskej pohraničnej služby uviedol, že Kasema zadržali, lebo jeho meno sa nachádza na zozname nežiadúcich osôb.

Úrady na päť rokov Kasemovi zakázali vstup na litovské územie a označujú ho za „hrozbu pre národnú bezpečnosť“. Tesne po pristátí Kasema niekoľko hodín vypočúvali vyšetrovatelia a pýtali sa aj na možné prepojenia na ruské tajné služby.

Západ považuje ruské štátne médiá ako Sputnik a RT za nástroj šírenia prokremeľskej propagandy. Aj správa litovskej rozviedky z roku 2018 uvádza, že redakcia Sputnika pôsobiaca v Litve je nástrojom Moskvy na šírenie proruskej propagandy. Portál sa údajne snaží v litovskom mediálnom priestore presadzovať ruské záujmy a podnecovať protizápadné nálady.

Šéfredaktorka mediálnej skupiny Sputnik Margarita Simoňjanová potvrdila, že Litva Kasema vyhostila, dôvody však, ako uviedla, nepozná. „Ako môže litovskú bezpečnosť ohrozovať človek, ktorý sa nezaoberá ničím iným ako žurnalistikou, vie len boh a litovské úrady,“ povedala.